zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie je kolem nás dost

22.12.2010
Energie
Energie je kolem nás dost

Zatímco jedni stále mluví o vyčerpání klasických energetických zdrojů a druzí se rozčilují nad nemravným podnikáním se zdroji alternativními (aniž by vzali na vědomí, že nejde o vinu těchto zdrojů, ale o lidské selhání tradičně nemravných politiků), jen málokdo si všímá, že energie je ve skutečnosti dost.

Nachází se všude kolem nás a dokonce i případ fotovoltaických elektráren ukazuje, jak snadné je na ni dosáhnout, když se opravdu chce. Problém je jen a jen v tom, že my takovou energii neumíme efektivně a navíc levně skladovat. Neumíme, nebo spíš nechceme?

Je totiž zvláštní, jak málo úsilí se tomuto problému věnuje. Ne, že by vědci a konstruktéři o nové akumulátory neusilovali, ale většinou nezapomenou zdůraznit, že jde hlavně o řešení pro mobily, notebooky a snad ještě tak pro elektromobily nebo vojenské využití.

A to i navzdory tomu, že náklady na rozvod energií se odhadují na třetinu její ceny, o materiálové náročnosti, ekologických a jiných dopadech ani nemluvě. Přesto je snaha o vývoj nových akumulátorů překvapivě chabá a hnutí za decentralizovanou energetiku představuje bezmála disidentskou záležitosti. Budu si hrát na naivního: proč asi?

AUTOR: Jan A. Novák

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí