zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Glosa Luďka Vainerta: Placebo s prošlou záruční lhůtou

23.12.2010
Politika
Šlendryján
Glosa Luďka Vainerta: Placebo s prošlou záruční lhůtou

Mačkáte po nástupu do výtahu tlačítko pro zavření dveří? A jste si jisti, že funguje? Opravdu?

Pak máte v domě na dnešní dobu poměrně netradiční techniku.

Jak uvedl list Wall Street Journal, ve většině zdviží instalovaných v posledních dvou dekádách v USA tlačítko rychlého uzavření dveří nedělá naprosto nic. Už před několika lety to Wall Street Journalu potvrdili technici firmy Otis Elevator, největšího světového výrobce "vertikálních dopravních systémů".

Důvodem, proč výrobci takové "placebo tlačítko" do ovládacího panelu montují, je lidská psychika. Díky iluzi, že něco ovládáme, zvládáme nepříjemnosti lépe.

Stejný trik uklidní i nespokojené zaměstnance reptající kvůli nevyhovující teplotě v obří kanceláři. Stačí, když mají přístup k regulátoru a pokles stížností razantně poklesne. To, že knoflík není s topením nijak propojen, na věci nic nemění.

Regulace českého politického prostředí vykazuje znepokojivou podobnost. Nespokojená veřejnost s velkým úsilím "otáčí" ovládajícími knoflíky (vykroužkuje třeba do korupce nejvíc namočené kandidáty) a má pocit, že se díky tomu bude v "přetopené" zemi dýchat lépe. Systém funguje, možná ne zcela dokonale, ale funguje, znělo po volbách a důraz kladený ve vládním prohlášení na potírání korupce naději ještě posílil.

Přístup politické elity k řešení skandálu ve Státním fondu životního prostředí tuto naději dusí. Placebo přestává fungovat. Kolik voličů dojde k názoru, že už je i přes riziko vedlejších účinků potřeba jiná medicína?

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí