zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po rapidním růstu cen paliva mírně zlevní

23.12.2010
Doprava
Po rapidním růstu cen paliva mírně zlevní

Po velmi nepříznivém období, kdy ceny pohonných hmot v minulém i předmínulém týdnu stouply, je benzín nejdražší za posledních pět let. Zdražování by však mělo před Vánoci skončit a do konce roku lze očekávat i mírné zlevnění.

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech reagovaly na zvyšování cen ropy v předcházejících třech týdnech. Během tohoto období zdražily pohonné hmoty o 1,50 Kč, přičemž jen v minulém týdnu vzrostly zhruba o korunu.

Příznivější prognóza


Během tohoto týdne by měly ceny pohonných hmot stagnovat, případně mírně klesat díky snižování velkoobchodních cen. Ve čtvrtek byl navíc po téměř dvou týdnech obnoven provoz v hydrokrakovací jednotce litvínovské rafinérie, kvůli níž byl na tuzemském trhu mírný nedostatek nafty, takže se musela dovážet ve větší míře ze zahraničí.

Pokud do konce letošního roku nedojde ve světě k nějaké zásadní události, lze v tomto období očekávat stagnaci či mírný pokles cen pohonných hmot. V současné době stagnuje jak cena ropy, tak i kurz koruny k dolaru. Cena ropy Brent se pohybuje kolem úrovně 91 dolarů za barel. Cenu ropy brzdí v posunu nahoru obavy z dluhové krize v eurozóně, vzhůru ji naopak pohání převážně pozitivní makroekonomická data ze Spojených států a Asie a částečně i nástup nových ekologických paliv.

Ropa na maximu, nafta s rezervou


Nejdražší pohonné hmoty mají tradičně v Jihomoravském kraji, kde je celorepublikově nejdražší jak benzín, tak nafta. Benzín zde vyjde na průměrných 33,60 Kč a nafta na 32,76 Kč. Nejlevnější benzín mají naopak v Jihočeském kraji, kde stojí 32,54 Kč a naftu v Karlovarském kraji, za průměrných 31,40 Kč.


Ropa je v současné době nejdražší za více než dva roky. Nynějších 91 dolarů za barel stála ropa naposledy v říjnu 2008. Cena benzínu je v současnosti v Česku nejvyšší od roku 2005, kdy kvůli následkům hurikánu Katrina dosahovala až 33,60 Kč za litr. Cena nafty je naopak ještě daleko od svého vrcholu z léta 2008, kdy dosahovala 35 Kč.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí