zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bízková: MŽP se bude snažit získat zpět dobré jméno

04.01.2011
Ovzduší
Politika
Bízková: MŽP se bude snažit získat zpět dobré jméno

Prioritou ministerstva životního prostředí, jehož pověst před vánočními svátky poškodila kauza údajné korupce na Státním fondu životního prostředí, bude v novém roce obnovení důvěryhodnosti úřadu. První náměstkyně Rut Bízková (ODS), která vede resort po odstoupivším ministrovi Pavlu Drobilovi (ODS), se chce věnovat hlavně transparentní správě evropských peněz určených na zlepšení životního prostředí v Česku. Soustředit se ministerstvo chce také na kvalitu ovzduší.

"Prvořadým úkolem ministerstva bude prokázat, že všechny své kompetence vykonává řádně, transparentně, v zájmu občanů a ochrany životního prostředí. Ministerstvo bude usilovat o navrácení dobrého jména resortu při nakládání s finančními prostředky obecně, s prostředky evropských fondů v rámci operačního programu Životní prostředí zvláště," uvedla Bízková v tiskové zprávě. Obnovit důvěru v řádné nakládání s prostředky z evropských fondů bude muset ministerstvo také ve vztahu k Evropské komisi, konstatovala.

V novém roce se podle ní bude ministerstvo soustředit také na zkvalitňování ochrany ovzduší, zvlášť pak snižování emisí jemného prachu, a správu emisních povolenek. Za zásadní považuje Bízková práci na nové politice životního prostředí, která se zpracovává s perspektivou do roku 2020.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji by měla pomoci zlepšit připravovaná novela zákona o ovzduší, která umožní obcím zavést nízkoemisní zóny a výrazněji ovlivňovat znečišťování z velkých energetických a průmyslových zdrojů. Zároveň letos ministerstvo vládě předloží zcela nový zákon o ovzduší.

Do jara navrhne MŽP vládě ke schválení plán investic firem, které chtějí získat v roce 2013 a následujících povolenky na emise skleníkových plynů zdarma. Místo placení povolenek budou muset tyto firmy investovat prostředky ve výši tržní ceny povolenek do modernizace svých provozů tak, aby se emise skleníkových plynů snížily. Ministerstvo považuje tuto cestu podpory inovací a zvyšování energetické účinnosti za velmi efektivní, uvedla Bízková. Vedle snížení emisí skleníkových plynů vesměs povede také ke snížení znečištění ovzduší základními znečišťujícími látkami.

Ministerstvo bude letos pokračovat v přípravě nového zákona o odpadech, koncepce odpadového hospodářství. Spolupracovat hodlá na novelizaci právních předpisů ke zvýšení energetické efektivnosti budov. S Evropskou komisí úřad konzultuje návrh nové právní úpravy práv veřejnosti při posuzování vlivů staveb na životní prostředí, která má vyvrátit pochybnosti komise o souladu české právní úpravy s příslušnou evropskou směrnicí.
Ministerstvo také připomnělo, že letos bude pokračovat debata ke směřování politiky životního prostředí EU po roce 2012, kdy skončí platnost stávající politiky, takzvaného šestého akčního programu EU pro životní prostředí, a s velkou intenzitou se rozhoří diskuse o podobě budoucího rozpočtového rámce EU.

Rok 2011 bude navíc rokem středoevropského předsednictví EU, v prvním pololetí předsedá Maďarsko následované od července Polskem. MŽP s oběma zeměmi spolupracovalo při přípravě jejich předsednictví a předávalo jim zkušenosti s předsednictvím v roce 2009. Česko bude letos předsedat visegradské skupině a strategická témata hodlá MŽP zařadit na program setkání ministrů životního prostředí V4 na konci roku.

Kdo se ujme ministerské funkce po Drobilovi, zatím není jasné. Premiér Petr Nečas (ODS) chce o obsazení postu vést ještě jednání. Média spekulují o osobnostech z ODS, které by se funkce mohly ujmout, naposled jako o možném kandidátovi se hovořilo o Nečasově poradci Martinu Římanovi. Někdejší ministr průmyslu to ale odmítl. Ministerstvo by mohla vést i Bízková, zkušenosti s ministerskou funkcí má z úřednické vlády Jana Fischera.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí