zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní památka Pastvina u Přešťovic

08.01.2011
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Přírodní památka Pastvina u Přešťovic

325

Pastvina u Přešťovic je přírodní památka v okrese Strakonice západně od obce Přešťovice, která je chráněná z důvodu opuštěné pastviny s bohatou květenou. Nachází se zde zbytek ekosystému situovaný na vápencovém podloží a mělkých půdách, s teplomilným travinným společenstvem s četnými vápencovými druhy rostlin. Vyjma louky se zde nachází i zbytky malých vápencových lomů.

Přírodní památka je dostupná ze silnice jdoucí z Přešťovic do Strakonic na jejím severním okraji. Přibližně kilometr od památky se nachází národní přírodní památka Rovná.

Z chráněných či ohrožených rostlin v lokalitě roste hořec křížatý, pelyněk metlatý, záraza vyšší, vrabečnice úpolní, pryšec drobný, hlaváč bledožlutý, voskovka menší, užanka lékařská, turan pozdní, tolice srpovitá, dřišťál obecný, chrpa porýnská, bojínek tuhý, jilm drsný, zvěhovec yva a ožanka hroznatá.

Z živočichů se zde vyskytuje zranitelný druh Chondrula tridens spadající mezi bezobratlé, dále ještěrka obecná a ťuhýk obecný.

Předpokládá se, že dříve se na území památky nacházely ve stráni situované dvě či tři malá políčka, které byly od sebe odděleny mezemi. V západní části památky se nacházely dva malé lomy na vápenec, které jsou dodnes dobře patrné. Po skončení obdělávání polí se lokalita přeměnila na pastvinu po několik desetiletí, což přispělo k druhové rozmanitosti rostlin. Pastva byla pravděpodobně ukončena okolo druhé světové války.

Typ: Louka
Oblast: Jižní Čechy
Nadmořská výška: 414 metrů nad mořem
Dostupnost: Dostupné autem po celý rok
url: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pastvina_u_Přešťovic

Zdroj:http://www.turistika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí