zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chalupa Drobilem

06.01.2011
Politika
Chalupa Drobilem

Konzistence se ODS nedá upřít. Pokud se potvrdí jmenování Tomáše Chalupy ministrem životního prostředí, půjde o pokračování Pavla Drobila jinými prostředky. Chalupa stejně jako Drobil toho o resortu příliš neví. Informace čerpá z knih Václava Klause. A má (zatím) ve straně velkou budoucnost.

Tím nemá být naznačeno, že může skončit podobně jako Drobil. Jen to, že ODS nemá (poté, co vypudila Bedřicha Moldana do TOP 09) osobnost, jež by v sobě spojovala odborné i politické kvality.

ODS bohužel nechápe ministerstvo životního prostředí jako hodnotový resort, který má tvořit protipól ekonomickým ministerstvům, a tak přispívat k tvorbě vyvážených rozhodnutí, jež zohledňují jak zájmy byznysu, tak obtížně ekonomicky kvantifikovatelnou oblast nazývanou "kvalita života". Nečasova ODS chápe ministerstvo po drobilovsku - jako mocenský nástroj, zdroj peněz, umisťovnu lidí s "politickým krytím". Proto při obsazování ministerského postu nehraje roli kompetence - jen vnitrostranické siločáry. Starosta Prahy 6 Chalupa se patrně stane ministrem, protože se Nečas potřebuje zavděčit pražské buňce, s níž se rozhádal kvůli koalici s ČSSD.

Chalupa bude nicméně mít šanci překročit Drobilův stín. Je to úspěšný starosta, se kterým se neváže žádné korupční podezření. Získal 41 procent hlasů, o čemž se zbytku pražské ODS může jen zdát.

Pro začátek proto pro něho máme několik tipů: Vrátit Pavla Michálka na post šéfa Státního fondu životního prostředí. Vyhodit zástupce šéfa fondu Dušana Fibingra. Skončit s vyžadováním "výpalného" od starostů za přidělení evropských peněz.

Chalupa se nikdy nestane zapáleným ekologem. "Jeho" ministerstvo bude, v duchu ódeesáckého myšlenkového schematu, dál degenerovat na filiálku ministerstev průmyslu a zemědělství. Ale chceme věřit, že se na něm alespoň bude krást méně než dosud.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí