zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ozonová díra nad Českem se zacelila, nad Antarktidou zůstává

06.01.2011
Ovzduší
Ozonová díra nad Českem se zacelila, nad Antarktidou zůstává

Ozonová vrstva nad severní polokoulí, tedy i nad Českou republikou, loni zesílila. Po 25 letech se tak dostala opět do normálního stavu. Ozonu zde bylo naměřeno stejně jako před vznikem ozonové díry. Ozonová díra nad Antarktidou však stále je.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou hlavní příčinou zlepšení nad severní polokoulí přirozená atmosférická proudění, ale i ekologická opatření.

"Posuzováno celoročním průměrem, byla vrstva v roce 2010 po 25 letech opět v normálním stavu, ve kterém se nacházela před vznikem takzvané ozonové díry, tedy zhruba před rokem 1985," uvedli včera meteorologové.

Mluvčí ústavu Petr Dvořák řekl, že hlavní příčinou je laicky řečeno to, že chybějící ozon byl přirozeným prouděním donesen z jiných částí atmosféry. "Skutečnost, že se ozonová vrstva opět dokázala vrátit do normálního stavu, potvrzuje dosavadní závěry odborníků o efektivním působení ochranných opatření zavedených montrealským protokolem a jeho dodatky," upozornili meteorologové.

Přistoupením k takzvanému montrealskému protokolu 16. září 1987 se 24 signatářských států zavázalo ke kontrole výroby chemických látek poškozujících ozonovou vrstvu, k postupnému omezení jejich používání a k jejich likvidaci šetrným způsobem, aby nedocházelo k nechtěným únikům do atmosféry.

Ozonová díra nad Antarktidou byla v roce 1990 velká jako trojnásobek rozlohy Austrálie. "I když se jednalo patrně jen o přechodný jev, pro odborníky je to příznivá zpráva podporující předpoklad pokračování obnovy ozonové vrstvy," zhodnotili odborníci. Ozonová vrstva se nachází zhruba 15 až 25 kilometrů nad zemským povrchem, při menším množství ozonu proniká na povrch ultrafialové záření.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí