zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skauti budují mezinárodní středisko ekologické výchovy

08.01.2011
Ekologické vzdělání a výchova
Skauti budují mezinárodní středisko ekologické výchovy

Hejtman Jihomoravského kraje navštívil skautskou základnu Kaprálův mlýn, aby se osobně seznámil s přípravou projektu na vybudování mezinárodního střediska ekologické výchovy. Michala Haška nejvíce zaujala novodobá historie mlýna a také se zajímal o mezinárodní skautské kontakty. Na závěr se zapsal do místní kroniky a přislíbil skautům svoji podporu

Brněnští skauti mají v údolí Říčky bývalý mlýn, který provozují jak svoji víkendovou základnu. Nemovitost převzali v roce 1993 ve značně zchátralém stavu. Podařilo se jim budovu zprovoznit, vybavit interiéry nábytkem, který sami vyráběli, postavit sociální zařízení, kuchyň a s podporou kraje a MŠMT také čistírnu odpadních vod. Na zásadní opravu stavebních konstrukcí, které jsou mnohé v havarijním stavu, však skautů vlastní síly nestačí. Dokázali však získat podporu z evropských fondů, konkrétně z operačního programu Životní prostředí. Z těchto prostředků bude hrazeno 90% celkových nákladů na rekonstrukci. Pro organizaci Junák je to největší investiční akce v jeho novodobé historii.

Skauti usilují o zařazení svého střediska do mezinárodní sítě skautských středisek pro ekologickou výchovu (SCENES). "Ekologická výchova je v České republice na velice vysoké úrovni a můžeme výrazně přispět do rozvíjejícího se environmentálního programu světové skautské organizace. Na druhé straně česká eko-střediska kopírují neustále tytéž vzory a skauting jim může přinést novou krev" zhodnotil situaci Ivo Brzobohatý, který dělal na mlýně prvního skautského správce a dnes je programovým manažerem Junáka.

Ve dnech školního vyučování budou skauti nabízet programy školám a to zejména středoškolákům, protože si této věkové kategorii věří. O víkendech a o prázdninách se jistě najde dost zájemců o ubytovací kapacitu s 50 lůžky, sálem a učebnou v těsné blízkosti Brna, dobrou dopravní obslužností a přitom s překrásným okolím jižní části Moravského krasu.
Český skauting bude příští školní rok slavit 100 let existence v českých zemích. Středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn je dárek, který si chtějí skauti nadělit k tomuto výročí a věnovat ho generacím svých nástupcům druhého skautského století.

Více informací o projketu: www.kapraluvmlyn.cz, Majitel - investor: Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Brno-město (organizační jednotka občanského sdružení Junák) www.skauting.cz
Váleční historie mlýna je poutavě popsána v autobiografické knize Zdeny Kaprálové "Zítra bude líp".
Lokalizace objektu GPS: 49°14'32.97"N, 16°43'58.42"E

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí