zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na burze Nechela se loni prodalo 500 kg nevyužitých chemikálií

17.01.2011
Chemické látky
Na burze Nechela se loni prodalo 500 kg nevyužitých chemikálií

Burzovní trh s nevyužitými chemickými látkami a přípravky Nechela v loňském roce uzavřel celkem 48 obchodů. Majitele tak změnilo 492 kilogramů nespotřebovaných chemikálií. Látky byly prodávány převážně za symbolickou cenu, celková hodnota transakcí představovala necelých 13.000 korun. Informoval o tom Martin Soukup, mluvčí Českomoravské komoditní burzy Kladno, která systém obchodování provozuje.

Pro nabízející je burzovní trh podle Soukupa důležitý zejména tím, že se v horizontu několika týdnů mohou zbavit nepotřebných chemikálií za kladnou hodnotu a nemusejí je likvidovat jako odpad. Burza byla otevřena na začátku loňského roku.

Prostřednictví systému byly nabídnuty stovky chemikálií. Po jejich prodeji, vypršení doby použitelnosti nebo z jiných důvodů na straně nabízejícího pak byly ze systému odstraňovány. Ke konci roku 2010 bylo v databázi Nechela publikováno 204 nabídek čítající 170.000 kg chemikálií, z nichž 13 nabídek bylo přihlášeno do dalšího kola obchodování v lednu.

"Do veřejné databáze Nechela je umísťována opravdu různorodá nabídka chemikálií. Figurují zde vedle sebe nátěrové hmoty či chemikálie do čistíren odpadních vod v objemech tun i laboratorní chemikálie vhodné do školních kabinetů v objemu pouhých dekagramů. Zájem je spíše o ty druhé; jejich nabídkové ceny jsou většinou velmi nízké," uvedl předseda burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Kladno Pavel Štorkán.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí