zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Protihlukové stěny - pasti na zvěř

21.01.2011
Příroda
Protihlukové bariéry
Protihlukové stěny - pasti na zvěř

V protihlukových koridorech loni podle oficiálních statistik zahynulo dvacet zvířat, což je oproti roku 2009 dvojnásobek. A to ve statistikách nejsou započteny nehlášené srážky vlaku se zvěří a také přejetá malá zvířata jako psi a kočky. Ministerstvo dopravy se rozhodlo tento narůstající problém vyřešit. Začalo vytipovávat místa, kde zahyne nejvíce zvířat, a chce je lépe chránit.

Začarovaný kruh

Závažný je tento problém kupříkladu na Benešovsku. Na železnici z Prahy do Benešova je mnoho protihlukových stěn, které jsou velmi blízko sebe. "Velmi často se tu stává, že se mezi stěny dostane nějaké zvíře. A to ať už lesní nebo domácí. Při průjezdu vlaku poté zpravidla nemá šanci. Stěny jsou tu totiž souvislé a zvířata nedokážou najít nouzové východy," popsal pro lidovky.cz situaci na trati David Novák z Čerčan, který tudy jezdí každý den.

Vzrůstající problém registrují i místní myslivci, podle nichž tam zahynou desítky kusů zvěře ročně. Je to podle nich začarovaný kruh. Na trať vběhne srna. Zůstane uvězněna mezi betonovými stěnami a srazí ji vlak. Mršina přiláká predátory jako lišky či divoká prasata. Ani ti se však nedokáží dostat zpět do lesa a potká je stejný osud jako srnu. A tak to pokračuje dál.


Budeme je chránit

Pomoci by mohl chystaný nový zákon na ochranu zdraví. Díky němu by se protihlukové stěny již nemusely stavět na tolika místech.

Ministerstvo dopravy si navíc nechává vypracovávat mapu, na níž jsou označeny oblasti s největším výskytem zvěře. Také v ní uvidí, kde zvířata nejvíce trpí dopravním ruchem.

"Je to vlastně několik map na sobě. Na jedné zjistíme výskyt zvěře, na dalších umístění silnic a železnic. Z toho poté dokážeme určit, kde je potřeba zvířata lépe chránit. Buď jim na tom místě zřídíme nějaký přechod či podchod, nebo necháme hlavní tah olemovat pachovými odpuzovadly, aby tam zvířata nechodila," popsal pro lidovky.cz plán ministerstva dopravy jeho mluvčí Jakub Ptačinský.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí