zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Málo zeleně a míst k setkávání? Žádejte o grant

24.01.2011
Příroda
Urbánní ekologie
Málo zeleně a míst k setkávání? Žádejte o grant

Chybí ve vaší obci zelené místo, které by sloužilo aktivitám dětí, oddychu důchodců i vzájemnému setkávání obyvatel?

Nadace Partnerství opět poskytuje obcím, školám, občanským sdružením a příspěvkovým organizacím možnost získat peníze na vytvoření zelených veřejných prostranství. Žádosti o grant nazvaný Místo pod stromy můžete posílat až do 2. března.
Nadační příspěvky dosahující výše až 200 tisíc korun podpoří vznik a obnovu dětských hřišť, školních zahrad, parků nebo sídlištních prostor. V minulém roce rozdělila Nadace Partnerství pro tento účel částku téměř 1 milion korun. Na pěti místech republiky (v Radkově, Úvalech, Doubravníku, Poustce a Sopotnici) pak začaly vznikat návrhy na změnu neupravených ploch v zelené odpočinkové zóny s lavičkami a herními prvky pro děti.
Základní myšlenkou a podmínkou udělení grantu je zapojení široké veřejnosti do všech fází proměny vybraného prostoru, od přípravy a plánování až po konečné utváření. "Díky účasti na plánování mají obyvatelé šanci ovlivnit konečnou podobu místa tak, aby splňovalo jejich představy i potřeby. Vystihnutím smyslu a podstaty veřejné plochy pak může obec docílit funkčnosti a atraktivity místa pro jeho budoucí uživatele," uvádí Ivana Adámková z Nadace Partnerství.
Granty Místo pod stromy nejsou určeny pro pouhé technické řešení veřejného prostoru. "Chceme, aby zeleně v obcích přibývalo. Z tohoto důvodu musí být výsadba stromů a keřů významnou a nedílnou součástí projektu," komentuje Ivana Adámková. Dodává, že vzhledem k negativnímu trendu ubývání rozmanitosti rostlinných druhů dávají přednost sázení dřevin typických pro ČR, tedy lípám, dubům, javorům a ovocným stromům.
Granty Místo pod stromy spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.
Bližší informace o Místu pod stromy: http://www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/granty-do-200-tisic
Fotografie ke stažení:
http://www.nadacepartnerstvi.cz/local/www-upload/napcz_stromzivota/images/media/mps/misto-pod-stromy.jpg
www.nadacepartnerstvi.cz
Kontakt:
Ivana Adámková, koordinátorka grantů, e-mail: ivana.adamkova@nap.cz, tel: 515 903 131
profesní odbornost: výsadby stromů, zeleň ve městě, ochrana přírodních a kulturních hodnot krajiny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí