zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tišnovští se bouří proti bioplynové stanici

21.01.2011
Bioplynové stanice
Tišnovští se bouří proti bioplynové stanici

Soukromý investor by rád v Tišnově u Brna zbudoval novou bioplynovou stanici. Místní obyvatelé i úředníci kraje jsou ovšem proti. Pokud stanice vznikne, pak podle názoru úředníků zásadně utrpí místní rekreační oblast.
Společnost House Property a.s. by ráda v Tišnově u Brna vybudovala bioplynovou stanici. Místním se to ale ani trochu nezamlouvá. Proč? Okolní pozemky totiž slouží především k rekreaci a jejich majitelé se bojí hluku a především smradu. Bioplynová stanice by totiž měla vzniknout v údolí, kde nejsou rozptylové podmínky právě nejlepší. Sečteno a podtrženo, pokud stanice vznikne, rekreanti si už neodpočinou.

"Způsob využití pozemku musí být v souladu se stávajícím využitím sousedních pozemků, což je individuální rekreace, sport, zahrádkářská činnost a nesmí zhoršovat životní podmínky uživatelům sousedních nemovitostí," sděluje rada města Tišnova. Její vyjádření najdeme v materiálech Jihomoravského kraje. Své stanovisko k plánované bioplynové stanici totiž vydal i krajský úřad a také on doporučil výstavbu stanice nezrealizovat.

Nespokojení obyvatelé, povodně, nevyhovující silnice

Zástupci společnosti House Property a.s. ovšem svůj boj nevzdávají. Poukazují přitom na to, že v obci Zwentendorf v Rakousku existuje obdobná stanice a Rakušané si na její provoz nestěžují.

Krajský úřad Jihomoravského kraje ovšem ve svých kritických připomínkách neskončil. K nespokojenosti obyvatel Tišnova se záměrem přidalo ještě nevyhovující dopravní spojení. "Problematickým se jeví též nevyřešené dopravní napojení a kapacita silnice Tišnov - Drásov, která bývá navíc ohrožena občasnými rozlivy toku Lubě," upozorňuje Jihomoravský kraj.

Příštích pět let nebude závěr úředníků přehodnocován. Bioplynová stanice v Tišnově by neprospěla životnímu prostředí, spíše naopak.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí