zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Objevte uherskobrodské vulkanity

30.01.2011
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geologie
Objevte uherskobrodské vulkanity
Pozoruhodné pozůstatky neovulkanických hornin intrperetované jako vulkanismus nad subdukční zónou asi 1 km jihozápadním směrem od obce Komňa u Bojkovic u Uherského Brodu.
Z opuštěných lomů představuje Bučník mineralogicky a geologicky nejzajímavější lokalitu. Při těžbě andezitu zde byly objeveny žilky s polymetalickým zrudněním, tvořené křemenem, karbonáty a malým množstvím sulfidů, hlavně pyritem, markazitem, galenitem a sfaleritem. Z nich sekundárně vznikl ceruzit, wulfenit a skorodit. Kromě výskytu cca 50-ti minerálů je unikátní i výskyt porcelanitu, který je využíván pro výrobu šperků. Porcelanit jako kontaktně tepelně přeměněná hornina vznikl při kontaktu vyvřelin - andezitů, kdy v důsledku vysokých teplot došlo k přeměně (zjednodušeně se dá hovořit o přepálení) flyšových sedimentů (jílů). V současné době není tento lom veřejnosti přístupný. Ukázky surového i šperkařsky opracovaného porcelanitu si však můžete prohlédnout v expozici "Neživá přírada" v rekreačním areálu Monte Lope a v informačním centru v Bojkovicích.
V širším okolí je možné navštívit další lokality s neovulkanickými horninami, např. lom za motorestem Rasová nebo Starý Hrozenkov. Z dalších lokalit je to např. Blatnice, Hluk nebo Stupava.

ZDROJ:http://pruvodce.geol.morava.sci.muni.cz, http://tourism.cz,http://moravske-karpaty.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí