zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prach po zpackané solární bitvě

25.01.2011
Solární energie
Prach po zpackané solární bitvě

Prach po solární bitvě se pomalu usazuje. Dramatický závod o připojení rozestavěných solárních elektráren za supervýhodné ceny do konce prosince skončil. Jeho vítězové jsou zřejmí - pět ze šesti největších instalací provozuje ČEZ. Kdo ale skončil na straně poražených? Zjevně to nejsou odběratelé elektrické energie, neboť nárůst cen pro koncové zákazníky není nakonec nijak výrazný.

Na důsledky legislativní smrště z konce minulého roku nejvíce doplatí podnikatelé, kteří do výroby energie ze slunce investovali. Je dobré si připomenout, že horečná aktivita státu přinesla během roku hned tři novely jednoho zákona, které neprošly standardním legislativním procesem. To je také jedním z důvodů jejich velmi nízké úrovně. Důsledky státem nezvládnuté fotovoltaické kauzy poneseme ještě v dalších letech. Bouřlivé diskuse se jen přenesou z médií do soudních síní.

Hlavním tématem bude jistě takzvaná "solární daň". Její princip si lze přiblížit na jednoduchém příkladu: je to jako kdyby farmář na jaře zasel v dobré víře, že má nárok na zemědělské dotace a těsně před sklizní mu stát řekl, že dotace zrušil, protože se ukázalo, že podcenil počet zemědělců, kteří danou plodinu pěstují. Farmáři by tak vznikla škoda, spočívající nejen v nákladech na osivo a v celoroční péči, ale i v tom, že mohl na daném poli pěstovat jinou plodinu, která by mu zajistila bezproblémový výnos. Stejně jako by se v uvedeném příkladu nikdo nemohl divit zemědělci, že se bude proti takovému podrazu ze strany státu bránit, nelze se divit ani podnikatelům ve fotovoltaice, kteří budou svá práva hájit podobně. Je nanejvýš pravděpodobné, že proces skončí dříve či později povinností státu nahradit vzniklé škody. Odběratelé elektřiny se však nemusejí bát, že by zrušení solární daně vedlo ke skokovém zdražení elektřiny - tomu brání jiná část zákona, kterou nemá Ústav ní soud důvod rušit.

Další nevyhnutelná vlna sporů se bude týkat obstrukcí, které připojování solárních elektráren před koncem roku kladly regionální distribuční společnosti. Řada převážně menších instalací nebyla před koncem roku připojena, ačkoliv splňovaly všechny zákonné podmínky. Naopak gigantické elektrárny polostátního ČEZ, které měly ještě před Vánoci daleko k dokončení, se jako zázrakem připojily ještě 29. prosince a nárok na vysoké výkupní ceny jim tedy zůstal zachován.

Všechny tyto spory dle mého časem vyústí v povinnost náhrady vzniklé škody, kterou bude platit zčásti stát, tedy my všichni, a zčásti distribuční společnosti. A může jít skutečně o velké peníze. O důsledcích zpackané úřední improvizace kolem fotovoltaiky tedy uslyšíme ještě dlouho. Je důležité, abychom si udrželi v paměti, že to nejsou zlí podnikatelé nebo jejich právníci, kteří nám chtějí brát peníze, ale že to byla současná politická reprezentace státu, která se v uplynulém roce dopustila řady zásadních chyb.

Pavel Doucha
Autor je právníkem kanceláře Šikola a partneři, spolupracuje s Ekologickým právním servisem

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí