zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha připravuje tendr na odvoz odpadů za miliardy korun

26.01.2011
Odpady
Praha připravuje tendr na odvoz odpadů za miliardy korun

Praha připravuje tendr na odvoz komunálního odpadu za miliardy korun. Důvodem je končící smlouva se společností Pražské služby. Zakázku chce Praha vypsat na deset let, platit začne od začátku příštího roku. Její roční hodnota je kolem 1,3 miliardy korun, řekl dnes novinářům náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Vítěz by měl být znám na podzim.

"S ohledem na velký rozsah požadovaných služeb a investiční náročnost byla zvolena pro plnění veřejné zakázky doba určitá, a to deset let," uvedl Březina. Stejně dlouhá byla podle Březiny i dosavadní smlouva s Pražskými službami, která končí na konci letošního roku.

Rada hlavního města dnes schválila postup zadání zakázky. Výběrové řízení by podle harmonogramu mělo být zveřejněno v květnu a vítěz by měl být vybrán do 1. listopadu.

Praha podle Březiny zvažovala, zda si zadávací dokumentaci zpracuje sama, nebo úkol zadá externímu dodavateli. "Rozhodli jsme využít zkušeností, které Praha získala v průběhu dosavadní praxe, a zvolili jsme první variantu," řekl náměstek.

Způsob nakládání s odpadem metropole podle Březiny zásadně měnit nebude. Část z něj budou popeláři i nadále odvážet na skládky a část se bude spalovat.

Odpad v Praze v současné době svážejí Pražské služby. Kromě toho provozují spalovnu v Malešicích a několik sběrných dvorů. Firma zároveň pro Prahu zajišťuje také letní a zimní úklid ulic. Za osmiletou zakázku jí magistrát zaplatí téměř devět miliard korun.

Hlavní město drží téměř 77 procent akcií Pražských služeb. V orgánech společnosti sedí zástupci Prahy, například starosta Prahy 13 a poslanec David Vodrážka, ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, dále Martina Šandová (všichni ODS) nebo František Adámek (ČSSD).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí