zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobřany dokončují unikátní koupaliště čištěné vodními rostlinami

28.01.2011
Voda
Dobřany dokončují unikátní koupaliště čištěné vodními rostlinami

Šestitisícové Dobřany dokončují přírodní koupaliště, jehož technologie je v Česku unikátní. Koupací biotop, v němž se voda čistí ve filtračních lagunách s vodními rostlinami, tedy bez jediného gramu chlóru, vznikne v městské klidové zóně za 26 milionů korun. Veřejnosti se otevře v polovině července.

"Jde o letošní největší a prioritní investiční akci," dodal starosta Marek Sýkora. Kapacita celého areálu je 1800 až 2000 lidí, koupat najednou se může až tisícovka lidí. Plocha s vodními prvky bude zasazena do parku, na suchu vzniknou dětské a beachvolejbalové hřiště. Nabídne kompletní zázemí pro veřejnost jako šatny, sprchy, umývárny, půjčovnu lehátek, slunečníků a deštníků. Koupací prostor bude mít i část pro neplavce s brouzdalištěm pro nejmenší.

"Bude to sice v podstatě umělý rybník, ale výjimečné bude jeho čištění výhradně přírodními procesy prostřednictvím lagun s rostlinami, tedy bez jediného gramu chlóru či jiné chemikálie," řekl starosta. Město už nedávno hotovou technologii vyzkoušelo. Do čtyř dnů bylo koupaliště krásně vyčištěno a kvalita hodně atakovala kvalitu pitné vody, dodal. Voda se bude čistit během koupání, v létě nonstop.

Celková plocha bude přes 2000 metrů čtverečních, z toho ke koupání 1700 m2. "Inspirovali jsme se u zařízení v Kovalovicích u Brna (otevřeno v červnu 2007). Budeme mít ale kvalitnější systém čištění a naše koupaliště bude zhruba 2,5krát větší," uvedl Sýkora.

Přírodní koupací biotop je zasazen do klidové zóny v prostoru parku mezi ulicí Ústavní a rybníkem Dolní Kotynka, těsně nad areálem TJ Dobřany zvaným Džungle. Součástí volnočasového komplexu bude i bývalý lidový dům, kde vybuduje soukromník malý vnitřní bazén, masáže, saunu a vířivky. V Džungli už jsou plochy na tenis, pétanque, kuželky a fotbal. V novém areálu bude občerstvení a parkoviště pro 50 vozů.

Stavba potrvá dva roky. Se žádostí o dotaci z evropského programu ROP město neuspělo. Staví za své a požádá pouze o menší podporu na dětské hřiště. Jako přírodní koupaliště sloužil dosud místním pouze nepříliš čistý rybník v tři kilometry vzdálené Vstiši. V názorovém průzkumu, který provedla radnice, bylo koupaliště druhou nejžádanější investicí ze strany veřejnosti. Nejvíce chtěli občané supermarket a na třetím místě skončila obnova náměstí, kterou radnice dokončila loni v dubnu za 50 milionů korun, z EU město získalo 38 milionů korun.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí