zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie rozkryla daňové podvody za skoro 50 milionů korun

28.01.2011
Ovzduší
Šlendryján
Policie rozkryla daňové podvody za skoro 50 milionů korun

Protikorupční policie rozkryla daňové podvody s emisními povolenkami za téměř 50 milionů korun. V souvislosti s případem obvinila podnikatele ze západních Čech. Informovala o tom dnes televize Nova. Ministerstvo financí odhaduje, že stát už přišel na daních zhruba o miliardu korun a mezi obchodníky s povolenkami zahájil rozsáhlé kontroly.

Podnikatel podle policie využil toho, že se při obchodech mezi státy EU neplatí DPH. Podnikatelova firma na Slovensku nakoupila povolenky, pak je bez DPH prodala dceřiné firmě v Česku a dál je prodávala už s DPH.

"Celkem se jednalo o 21 obchodních transakcí. Škoda způsobená těmito obchody činí necelých 47 milionů korun," řekl Nově mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Muž je stíhán pro trestný čin krácení daně.

Nova už loni upozornila na případ daňového úniku při obchodech s emisními povolenkami, při němž si obchodník Tomáš Mrkvica údajně vydělal skoro 600 milionů korun.

Z českého registru minulý týden zmizely povolenky za stovky milionů korun. EU kvůli tomu uzavřela obchod s povolenkami. Emisní povolenky firmám v EU dovolují vypouštět oxid uhličitý. Firmy většinu povolenek dostávají zadarmo. Pokud je nevyužijí, mohou je prodat nebo naopak dokoupit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí