zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Videoreportáž: Skládku na Zebíně u Jičína čeká rekultivace

31.01.2011
Odpady
Videoreportáž: Skládku na Zebíně u Jičína čeká rekultivace
Bývalá skládka odpadu pod vrchem Zebín u Jičína přestane ohrožovat své okolí. Město na její rekultivaci získá dotaci až 77 milionů korun, samo se na financování bude podílet deseti procenty. Někteří opoziční zastupitelé ale považují předpokládané náklady za přehnané.

Úpatí vrchu Zebín u Jičína ukrývá odhadem až 200 tisíc tun odpadu. Ten se sem oficiálně vozil v sedmdesátých a osmdesátých letech, později načerno. Průzkumné vrty v okolí skládky podle odborníků ukázaly, že odpad ohrožuje podzemní a hlavně povrchové vody, jak říká vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Jičín Jana Mušková.

Skládku by tedy měla překrýt nepropustná fólie tak, aby se zabránilo jejímu dalšímu vymývání vodou z dešťů a tajícího sněhu. Následovat by mělo její osázení. Že je taková rekultivace potřeba, na tom se zastupitelé Jičína shodli. Rozcházejí se ale v pohledu na předpokládané náklady.

"Výběrové řízení bude teprve následovat a v tuto chvíli je tedy předčasné debatovat o tom, zda je to drahé," nechal se slyšet starosta Jičína Martin Puš (ODS). Radnice předpokládá, že by rekultivace skládky mohla začít ještě letos a skončit v příštím roce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí