zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpora vysokorychlostní infrastruktury v USA je hodná následování

01.02.2011
Doprava
Podpora vysokorychlostní infrastruktury v USA je hodná následování

Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP) vítá cíle, které prezident USA Barak Obama vytyčil ve zprávě o stavu unie. Spočívají v zavádění vysokorychlostního internetu a výstavby vysokorychlostních železnic.

V současnosti zaostáváme
Naše infrastruktura bývala nejlepší, ale o vedoucí místo jsme přišli, řekl prezident Obama. Podobnost skoro příznačná: za první republiky expres Slovenská strela překonal vzdálenost mezi Prahou a Bratislavou za 4 hodiny a 18 minut cestovní rychlostí 92 km/h. Za 74 let se podařilo cestovní rychlost zvýšit o pouhých 13 km/h. Zatímco v Evropě je dnes v provozu 6637 km vysokorychlostních tratí, více jak dva tisíce se jich staví a přes 8000 je naplánováno, v České republice nebyl postaven ani jeden kilometr takové tratě a ani o ní není závazně rozhodnuto1.

Energetická bezpečnost
Důvody pro podporu výstavby vysokorychlostních tratích jsou nabíledni: vysoká přepravní kapacita, bezpečnost a šetrnost k životnímu prostředí. "Prezident Obama chce snížit závislost USA na fosilních palivech; vysokorychlostní vlaky jsou poháněny elektřinou, kterou lze navíc vyrábět bezuhlíkovými technologiemi.", vysvětluje Petr Šlegr z Centra pro efektivní dopravu.

Konkurenceschnopnost
Centrum pro efektivní dopravu vítá čerstvě zveřejněnou zprávu Ministerstva průmyslu a obchodu2 zabývající se konkurenceschopností České republiky a pozitivně hodnotí, že materiál identifikuje podobné nedostatky jako prezident Obama ve své zprávě. "V Česku často zmiňovaný ukazatel hustoty železniční sítě vypovídá o konkurenceschopnosti naší infrastruktury asi tolik, jako počet černobílých televizí na půdách o modernosti českých domácností", popisuje Petr Šlegr. A dodává: "Myslím, že je na čase aby Česká republika následovala svého spojence nejen v oblasti zahraničně-bezpečnostní, ale inspirovala se jeho příkladem při schvalování strategie dopravní infrastruktury."

CEDOP
Centrum pro efektivní dopravu, o.s. (CEDOP) je nevládní, nezisková a nepolitická organizace, která podporuje rozvoj bezpečných a k životnímu prostředí šetrných způsobů

1 zdroj UIC, www.uic.org
2 download.mpo.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí