zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Experti VŠE: bez spaloven odpadu se neobejdeme

02.02.2011
Odpady
Experti VŠE: bez spaloven odpadu se neobejdeme

Česko se zavázalo, že do roku 2020 sníží objem skládkovaného odpadu o 65 procent oproti roku 1995.

Podle studie odborníků z VŠE se to však bez výstavby nových spaloven komunálního odpadu neobejde.

Západoevropské země se už cestou budování spaloven vydaly. Například ve Švýcarsku se více než deset let nesmí objevit žádná nová skládka a odpad se tam zpracovává ve třiceti spalovnách, které stojí často v centrech měst.

K tomu navíc produkují elektřinu a teplo. "Považují je tam za ekologické provozy, které nijak nenaruší pověst Švýcarska coby turistického ráje," říká jeden z autorů studie, ekonom Miroslav Zajíček.

V Česku se odpad zatím spaluje jen v Praze, Brně a Liberci, přičemž liberecká spalovna byla před deseti lety postavena právě podle švýcarského projektu, který splňuje velmi přísné ekologické limity. Fakt, že jsou skládky problém, připouštějí i ekologové. Před spalovnami však varují.

"Je to špatné řešení, protože spalovny doslova vyluxují všechny odpadky z okolních měst a obcí, včetně recyklovatelných. Města totiž musí jejich linky zaplnit i takovým odpadem, který by v nich skončit nemusel," říká Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Právě v lepší recyklaci ekologové vidí řešení, jak bobtnajícím skládkám zabránit.

Ekonomové však oponují, že vytřídit se nedá zdaleka všechno, co vyhodíme do kontejneru. "I kdybychom recyklovali jako vzteklí, pořád zbude až 50 % odpadu a s tím musí někdo nějak naložit," podotýká ekonom Zajíček. Navíc například v třídění plastů jsme už teď na evropské špičce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí