zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický Volkswagen XL1 jde do výroby

06.02.2011
Ekologická auta
Ekologický Volkswagen XL1 jde do výroby

Volkswagen vyrobí omezený počet futuristického úsporného automobilu s dieselovým dvouválcem a spotřebou 1 l/100 km.

V roce 2013 by se měla dostat do výroby velmi omezená série superekologického Volkswagenu XL1. Jedná se o prototyp úsporného auta se spotřebou pod 1 l/100 km. Volkswagen začne auto prodávat nejprve v Německu a pak ho teprv pošle na další trhy, zejména do USA a Číny.

Automobilka ale podle prvních zpráv nevyrobí více než 100 kusů tohoto vozu atraktivního pro šetřílky. Očekává se i poněkud vysoká cenovka, takže auto bude spíše prestižní záležitostí pro ty, kteří chtějí okolí ukázat své ekologické smýšlení. Podobné oblibě se těší mezi hollywoodskými hvězdami třeba Prius.

volkswagenPod kapotou produkčního ekologického Volkswagenu se zřejmě objeví stejný hybridní systém, který funguje i v tomto prototypu. Dieselový dvouválec 0,8 l o výkonu 48 koní dostal na pomoc elektromotor o výkonu 27 koní. Automobil s hmotností 795 kg zrychlí na stovku za 11,9 sekundy a jeho maximální rychlost je omezena na 160 km/h. Pouze na elektřinu ujede až 35 km.

V kombinovaném cyklu spotřebuje Volkswagen XL1 jen 0,9 l/100 km a vypustí 24 g/km CO2. Problémem současného auta jsou výrobní náklady. Karoserie z lehkých a pevných uhlíkových vláken stojí automobilku kolem 5000 eur za kus, ale očekává se, že ceny vstupních materiálů, zejména pak akumulátorů, významně klesnou. Na padající ceně uhlíkových kompozitů se podílí rostoucí poptávka v leteckém průmyslu, společnost Boeing patří k největším světovým odběratelům tohoto materiálu.

autoweb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí