zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geografický informační systém jako součást výuky

04.02.2011
Ekologické vzdělání a výchova
GIS - mapy
Geografický informační systém jako součást výuky

Geografický informační systém (GIS) lze velmi dobře využít ve výuce. Učitelé základních, ale také středních škol z kraje Vysočina budou mít možnost se o tom zdarma přesvědčit na začátku března, kdy Chaloupky o.p.s. pořádají víkendový seminář zaměřený právě na GIS.

Co to vlastně GIS je? "Geografický informační systém, tedy GIS, je stručně řečeno informační systém, který se zabývá zpracováním a prezentací prostorových dat," vysvětluje Michal Vrzáček, organizátor březnového semináře. Jedná se tedy o mnohem pokročilejší formu map. "Hlavní výhoda je v tom, že na rozdíl od klasické mapy, si v GISech můžete zobrazit jen nějaké vrstvy a informace a různě je kombinovat. Například necháte zapnutou pouze říční síť, do toho hustotu osídlení a krásně uvidíte, že lidé žijí hodně kolem vod," vysvětlil na jednoduchém příkladu výhody GISu Vrzáček.

gisZ popisu je jasné, že pro žáky taková výuka přináší mnohem více možností než práce se samotnými papírovými mapami. Avšak ne všichni učitelé vědí jak výuku GISu začlenit do svých hodin nebo systém vůbec neznají. Právě proto Chaloupky připravily víkendový seminář. "Konat se bude první březnový víkend na pracovišti u Kněžic. Připraveny máme témata jako je využití GoogleEarth nebo kancelářského balíku OpenOffice ve, práce v programu Quantum GIS, který je zdarma a představíme si také další volně šiřitelné programy. Abychom jenom neseděli u počítačů, tak se vydáme do přírody s GPSkami a nasbíráme data pro pozdější zpracování. Hlavně se ale samozřejmě budeme zabývat tím, jak uplatnit GISy přímo ve výuce," nastiňuje program semináře Vrzáček.
Případní zájemci o seminář se dozvědí více informací na webových stránkách www.chaloupky.cz.

Více informací poskytne:
Ing. Michal Vrzáček, tel. 568 870 359,
e-mail: michal.vrzacek@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí