zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Tušimicích pokračovala likvidace požáru starých pneumatik

07.02.2011
Havárie
V Tušimicích pokračovala likvidace požáru starých pneumatik

V Tušimicích na Chomutovsku dnes druhý den pokračovaly práce na likvidaci požáru starých pneumatik. Doslova metr po metru rozhrabává bagr místy až tři metry silnou vrstvu pneumatik a hlíny a hasiči ji prolévají vodou z pěti proudů, aby uhasili všechna skrytá ložiska. Do likvidace požáru dnes nasadili vedle pěti profesionálních také šest dobrovolných hasičských jednotek z okolí. ČTK o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Likvidaci požáru starých pneumatik zahájili hasiči v sobotu a zřejmě podle Marvana neskončí dříve než v pondělí, možná až v úterý. Sklad patří společnosti GRG Investment, která se v tušimické průmyslové zóně zabývá recyklací starých pneumatik a před rozdrcením je skladuje v hale. Loni v polovině června v ní ale vypukl obrovský požár, který znečistil ovzduší pod Krušnými horami i přítoky do Nechranické přehrady.

Hasiči tehdy bojovali s ohněm čtyři dny, pak skládku zavezli hlínou, která měla oheň udusit. Vlastník měl sklad postupně rozebrat, dohasit a odvézt na regulérní skládku. To se však nestalo. "Ve vrstvě zůstala skrytá ložiska, která dál hoří," vysvětlil Marvan. Hasiči tam museli v posledních týdnech několikrát zasahovat, kouř z hořících pneumatik navíc obtěžuje lidi v okolí. Ústecký kraj proto rozhodl, že uhašení požáru zaplatí z fondu pro mimořádné události a peníze bude následně vymáhat po vlastníkovi.

Ústecký krajský úřad také zahájil se společnostní GRG Investment správní řízení. Zkoumá v něm možnost změnit nebo odejmout společnosti souhlas k provozování tohoto zařízení. Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové ale společnost v červenci namítla podjatost všech zaměstnanců krajského úřadu. Dosud o této námitce ministerstvo životního prostředí nerozhodlo. Majitel skladu podle mluvčí kraje s úřady, které se pokoušejí situaci řešit, nekomunikuje. Postup společnosti krajský úřad označil za zdržovací.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí