zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přijetí zákona o ochraně ovzduší při smogu v obcích se odkládá

09.02.2011
Ovzduší
Přijetí zákona o ochraně ovzduší při smogu v obcích se odkládá

Praha - Závěrečné schvalování zákona, který má obcím umožnit omezením jízdy aut lepší ochranu ovzduší, sněmovna odložila zřejmě až do předjaří. Odklad navrhla ODS, podle předsedy jejích poslanců Petra Tluchoře se jedná o rozhodnutí předkladatelů normy. Sociálním demokratům se odklad nelíbil.

"Je to šest měsíců, kdy se vláda zavázala, že ochrana ovzduší bude její prioritou. To, že je (novela) stahována, je pro mě nepříjemné překvapení," řekl novinářům místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek.

Novela počítá s tím, že radnice získají pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Předloha by měla přispět podle autorů, tří moravskoslezských poslanců, ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány.

Až na příští schůzi sněmovna odsunula také senátní novelu volebního zákona, která má mimo jiné zvýšit počet přednostních hlasů, jimiž by lidé mohli posunout k poslaneckému křeslu až šest místo čtyř kandidátů. O odklad požádal autor novely, senátor ODS Jiří Oberfalzer.

Na přání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) sněmovna odsunula na středeční ráno novely loterijního zákona, kterými se měla původně zabývat dnes večer. Své návrhy předložily ČSSD, pražský magistrát a vláda. Podle ní by si by obce mohly samy rozhodnout, na kterých místech a ve který čas by se neměly provozovat i doposud neregulované druhy hazardu. Jde například o sázkové hry v kasinu nebo takzvané videoloterijní terminály.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí