zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP chce síť 250 stanic pro auta na stlačený plyn,nyní jich je 33

11.02.2011
Ekologická auta
MŽP chce síť 250 stanic pro auta na stlačený plyn,nyní jich je 33

V Česku musí být postaveno alespoň 250 plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG), aby bylo pro motoristy výhodné toto ekologické palivo používat. Na konferenci o využití CNG v dopravě to dnes prohlásil náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč. Český plynárenský svaz počítá se stavbou 100 plnicích stanic, v současné době jich v zemi funguje 33.

Snížení negativního dopadu dopravy na životní prostředí je jedním z hlavních cílů, které si ve strategii rozvoje do roku 2025 stanovilo i ministerstvo dopravy. "Prioritou je CNG a elektromobilita," prohlásil Ivo Toman, náměstek ministra dopravy. Podle něj je největší překážkou v nahrazení neekologických paliv vyrobených z ropy šetrnějším zemním plynem nedostatečná síť doplňovacích stanic a nízká nabídka vhodných vozidel.

Podle Miloše Kabrdleho z Českého plynařského svazu v současné době v Česku jezdí na stlačený zemní plyn 2700 vozidel.

Prodej stlačeného zemního plynu v Česku dosáhl v roce 2010 zhruba 10 milionů kubických metrů. Podle Tomana ministerstvo dopravy očekává masivní nárůst množství prodaného CNG až na úroveň 800 milionů kubických metrů do roku 2020, což souvisí s plánem Evropské komise do tohoto roku snížit závislost na ropě o pětinu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí