zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klatovy připravují dvouhektarový areál odpadového hospodářství

18.02.2011
Odpady
Urbánní ekologie
Klatovy připravují dvouhektarový areál odpadového hospodářství

Klatovy vybudují díky dotaci Evropské unie dvouhektarový areál odpadového hospodářství, v Plzeňském kraji unikátní. Z bývalého velkoskladu potravin Taroko vznikne zázemí odpadového hospodářství včetně sběru veškerých odpadů a vyžádá si 38,5 milionu korun. ČTK to řekla Daniela Pleskotová, vedoucí odboru rozvoje druhého největšího města v Plzeňském kraji s 23.500 obyvateli.

Z operačního programu Životní prostředí (OPŽP) získá město dotaci 27,5 milionu korun a zbytek přidá ze svého. "Dotace už je schválená, ale zatím není podepsaná," řekl starosta Rudolf Salvetr.

Vlastní stavba bude zahájena příští rok v červnu a dokončena v červenci 2013, provoz odstartuje v září. "Určitě tam přesuneme sběrný dvůr na třídění odpadu a bude tam sklad nebezpečného odpadu. Kompostárna se zatím v této etapě realizovat nebude," uvedla Pleskotová. Do oploceného prostoru ve směru na Tajanov, kde je obrovská hala, velký pozemek a administrativní budova, přesune městská firma Odpadové hospodářství techniku sběru odpadů. V Taroku vznikne moderní sběrný dvůr, oplocený a uzamčený. Současný na parkovišti u hřbitova je 17 let starý.

"Investice zahrnuje ještě například přístřešek pro kontejnery, mostní váhu, vrátnici, opravu manipulační plochy, veřejné osvětlení, kanalizaci a vodovod a odstranění povrchů komunikací, buněk a přístřešků a dále sadové úpravy," uvedla Pleskotová.

Město koupilo před pěti lety areál Taroka o ploše 1,7 hektaru za 12 milionů korun. Nové odpadové zázemí naváže na starou industriální zónu města u bývalého Kozaku. Skladovací haly i garáže jsou dobře přístupné a jsou tam dostatečné manipulační plochy.

Městská skládka zůstane v sousedních Štěpánovicích. Město rozšiřuje první kazetu na ukládání komunálního odpadu a v roce 2013 má v plánu ještě druhou a třetí. "Toto rozšíření by mělo vydržet déle než do roku 2017," uvedla Pleskotová. Do Štěpánovic se sváží komunální a stavební odpad z Klatovska, nejbližší podobně velká skládka je ve Vysoké u Přeštic.

Z OPŽP získají Klatovy ještě dotace na dvě stavby. První z nich je rekonstrukce systému druhé části jižní větve tepelného zásobování, která zahrnuje výměnu parovodu za teplovod včetně obnovy výměníkových stanic v kilometrovém úseku. Náklady podle Pleskotové činí 36 milionů Kč, z toho dotace 19 milionů. Druhou stavbou je zateplení domova důchodců a penzionu v Podhůrčí, které má přijít na 33 milionů korun, dá EU 6,6 milionu Kč.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí