zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ecomagination Challenge II: Tunelové turbíny nebo inteligentní podlaha

23.02.2011
Energie
Ekologické stavění, bydlení
Ecomagination Challenge II: Tunelové turbíny nebo inteligentní podlaha

Druhá fáze soutěže GE ecomagination Challenge nazvaná "Energie pro váš domov" byla vyhlášena 18. ledna a od té doby se přihlásilo už více než 300 společností i jednotlivců. Objevily se nejrůznější návrhy jak zajistit efektivnější využití energie v domácnosti a jak využít energii větrnou, solární, vodní a z biomasy. Mezi projekty najdeme solární ohřívače ve formě plastových barelů, střešní větrnou turbínu nebo třeba piezoelektrickou podlahu do vašeho obývacího pokoje (vyrábí energii z tlaku vznikajícího při chůzi po této podlaze). Vybrali jsme několik zajímavých návrhů - zatím v náhodném pořadí bez hodnocení - abyste si o soutěži udělali představu. Kompletní seznam přihlášených projektů najdete na challenge.ecomagination.com

o Energeticky soběstačné budovy: Představte si bytový dům zásobovaný výhradně elektřinou ze systému větrných turbín, který pokrývá celou fasádu budovy. Vítr by rozpohyboval turbíny a tento "mechanický pohyb" by byl konvertován na elektrickou energii. Tato myšlenka není zcela nová. Bahrajnské Světové obchodní centrum představilo větrné turbíny integrované na budově jako první na světě. Podle magazínu Popular Science mohou pouhé tři turbíny "zajistit 15% elektřiny pro obě budovy centra - což odpovídá spotřebě asi 300 domácností." Což teprve kdyby turbíny pokrývaly celou budovu!

o Doprava v tunelu jako zdroj energie: Tato turbína má "přeměnit tunel na modulární turbínu, která využívá energii z pohybu vzduchu způsobeného projížděním vozidel." Návrh by byl zvláště významný pro velkoměsta. Dnešní infrastrukturu by bylo možné nově přizpůsobit k výrobě energie. Podle úředních údajů z New Yorku a New Jersey projede přes místní tunely Lincoln a Holland denně asi 202 000 aut. Kdyby tyto dva tunely byly vybaveny větrnými turbínami, každé projíždějící auto by se stalo zdrojem energie.

o Solární cesty: Vydlážděte příjezdovou silnici, chodníky, dvůr, hřiště a další plochy patřící k vašemu domu multifunkčními solárními panely. Mohou sloužit k osvětlení během noci, dobíjení elektromobilů obnovitelnou energií a zejména k zajištění solární energie pro využití v domácnosti. Podle údajů vládní instituce Department of Energy spotřebuje průměrná americká domácnost 30,7 kWh elektřiny denně. Při instalování dvou solárních panelů o velikosti 30 x 30 cm by bylo možné zajistit až 50% energie, kterou domácnost denně spotřebuje (podle informací autorů projektu).

o Osobní větrné turbíny: Přemýšleli jste nad tím, že byste měli vlastní větrnou turbínu? Zdá se vám to nemožné? Společnost Verde Sustainable Solutions chce zakoupit malé větrné turbíny a pak je pronajímat domácnostem a firmám, čímž lidem umožní platit každý měsíc tutéž sumu za zelenou energii. Když nefouká vítr, čerpáte energii od místního poskytovatele. Když fouká, získáte ji z vlastní větrné turbíny. Pokud ji všechnu nevyužijete, měřič poběží pozpátku - vyděláváte, protože získanou energii prodáváte příslušné místní firmě. V současnosti máte jen dvě možnosti, pokud chcete provozovat vlastní generátor větrné energie, buď si jej vybudujete vlastními silami, nebo si jej koupíte. Pronájem větrných turbín umožní, že zelená energie bude přístupná téměř komukoliv a kdekoliv.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí