zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nezvyšujte limity 3.000 lidí je proti - vzkázali zástupci EPS politikům

25.02.2011
Hluk
Nezvyšujte limity 3.000 lidí je proti - vzkázali zástupci EPS politikům

Zástupkyně Ekologického právního servisu se 23.2.2011 zúčastnila schůze Výboru pro zdravotnictví, na níž se mimo jiné diskutovalo o plánovaném zvýšení hlukových limitů. EPS představil politikům petice a otevřené dopisy proti zvyšování limitů (včetně Výzvy EPS) podpořené téměř 3.000 podpisy a informoval politiky o negativních dopadech hluku na zdraví.

Zvýšení limitů, které předpokládá plánovaná novela nařízení vlády č. 148/2006 Sb., by znamenala zvýšení stresu, rizika hypertenze a respiračních onemocnění. Na rizika plánované novely, která má zvýšit limity hluku, upozornil na Výboru pro zdravotnictví PSP ČR Ekologický právní servis. Argumentoval přitom údaji Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu. Proti zvyšování hlukových limitů vznikl spontánní odpor řady občanských sdružení. Jen v Praze podpořilo petice proti zvyšování limitů přes 2.000 lidí, téměř tisícovka občanů podpořila SMSkou nebo e-mailem Výzvu vytvořenou EPS. Ekologický právní servis ve svém vystoupení informoval poslance o podpoře těchto dokumentů a předal jim Výzvu. Tu také zaslal ministru zdravotnictví.

Členové Výboru pro zdravotnictví zaujali k výzvě EPS vstřícný postoj. "Pan Krákora, pan Šnajdr a pan Koskuba taktéž vyjádřili na schůzi obavu ze zvyšování limitů. Dá se říci, že s námi souhlasili," uvádí zástupkyně EPS, Mgr. Markéta Višinková. Plánovaná novela nařízení vlády je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Zvýšení limitů má usnadnit a zlevnit výstavbu pozemních komunikací.

Kontakt: Mgr. Markéta Višinková

Ekologický právní servis tel. 775 154 081

e-mail: marketa.visinkova@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí