zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na jižní Moravě je devět nově chráněných přírodních památek

27.02.2011
Chráněná území
Na jižní Moravě je devět nově chráněných přírodních památek

Jihomoravský kraj má devět nových přírodních památek. Jde o lokality, které jsou domovem vzácných druhů rostlin i živočichů, především brouků a obojživelníků. K nejzajímavějším patří Pánov u Hodonína. Je to oblast na okraji města, kterou v minulosti dlouhou dobu využívala armáda jako tankodrom. Jde sice o nevelká, ale přírodně významná území, řekl dnes ČTK náměstek jihomoravského hejtmana Ivo Polák (ČSSD).

Lokalita Žebětín u Dolních Kounic na Brněnsku, Biskoupský kopec u nedaleké obce Biskoupky a oblast nazývaná Na lesní horce u Čebína mají nově status chráněné přírodní lokality, protože v nich hojně roste poměrně vzácný koniklec velkokvětý.

V dalších přírodních památkách jsou panonské stepní trávníky na písku s populacemi zvláště chráněných a evropsky významných druhů rostlin, například pelyňku Pančičova a katránu tatarského. Nalézt v nich lze i zákonem chráněné střevlíky uherské, chrobáky jednorohé, pěnice vlašské, strakapoudy a kuňky žlutobřiché.

Na seznamu přírodních památek je oblast Špidláků, nalézající se mezi Čejčem, Čejkovicemi a Mutěnicemi, Velický hliník u Velké nad Veličkou na Hodonínsku, oblast nazývaná Zápověď u Karlína, Louky pod Kumstátem u Krumvíře a Zimarky u Velkých Bílovic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí