zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Irské volby vyhraje zákon o zelených inovacích

26.02.2011
Politika
Irské  volby vyhraje  zákon o zelených inovacích

Dnešní parlamentní volby v Irsku vyhraje strana, která prosazuje nový zákon na podporu zelené ekonomiky. Hnutí DUHA - které obdobnou legislativu prosazuje v České republice - to ví předem, ačkoli do uzavření volebních místností zbývá ještě několik hodin.

Všechny irské politické strany s šancí uspět a získat podíl ve vládě totiž podporují vznik zákona, který stanoví konkrétní tempo, podle kterého země v příštích desetiletích nastartuje čisté technologie a nová odvětví. Rozhýbe tak inovace, vytvoří nová pracovní místa a sníží závislost na dovozu paliv [1].

Irové plánují přijmout zákon, který určí závazné tempo snižování emisí skleníkových plynů na 40 let dopředu - rok po roce. Jeho přijetí se dá očekávat velmi brzy a to v případě vzniku jakékoliv vládní koalice. Kandidující strany se totiž na jeho podobě dohodly již před volbami. Podporují jej pravicová Fine Gael, labouristé, centristická Fianna Fáil i zelení.

Ve Velké Británii podobnou legislativu schválili již před třemi lety [2]. V Česku už koncept zákona, který navrhlo Hnutí DUHA, podporují vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD.

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva [3] prosazuje ve spolupráci s Ekologickým právním servisem návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Rozhýbe tak investice do zelených řešení jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo třeba lepší recyklace odpadu.

Posílí tak ekonomiku, vzniknou desítky tisíc pracovních míst a zbavíme se závislosti na dovozu ropy či plynu a na uhelných dolech.

Zákon podle nezávislého průzkumu veřejného mínění podporuje 66 % obyvatel Česka. Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí zároveň obrátilo téměř 16 000 lidí a další přibývají každý den. Za zákon se postavila již také padesátka českých firem.

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:
"Shoda pěti politických stran ukazuje, že Irové chtějí moderní čistou ekonomiku bez závislosti na drahé ropě či plynu. Díky tomu bude moct nový parlament přijmout chytrý zákon, který podobně jako ve Velké Británii rozhýbe zelená odvětví. Čeští poslanci by se také měli britským zákonem inspirovat, podobně jako Irové. Pomohou tak s rozvojem nových odvětví, srazí zbytečnou závislost na dovozu paliv a sníží český příspěvek ke globálnímu znečištění."


Kontakty:
Jiří Koželouh, telefon 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Barbora Šlapáková, telefon 731 465 279, barbora.slapakova@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí