zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ŠKOLNÍ ZAHRADY SE MOHOU STÁT SOUČÁSTÍ VÝUKY NA VYSOČINĚ

26.02.2011
Zemědělství
Ekologické vzdělání a výchova
ŠKOLNÍ ZAHRADY SE MOHOU STÁT SOUČÁSTÍ VÝUKY NA VYSOČINĚ

Brtnice - Od května loňského roku probíhá na středisku Chaloupky cyklus seminářů věnovaný vzdělávání pedagogů z kraje Vysočina. Cyklus "Čtvero ročních období na zahradě" je věnován jak teoretické, tak praktické přípravě pedagogů na plánování školních zahrad, jejich údržbu a efektivní organizaci práce na nich.

"Účastníci jsou na seminářích seznamováni s moderními trendy a technologiemi šetrnými k přírodnímu prostředí i jejich rozpočtu," přibližuje náplň seminářů Ing. Vlasta Hábová, vedoucí aktivity. Lektory jsou jak pedagogové s mnohaletými praktickými zkušenostmi, tak odborníci zabývající se biologickou ochranou rostlin, permakulturním designem, botanikou, environmentálním vzděláváním, zahradní architekturou, apod.
V rámci semináře jsou vydávána skripta "Praktická péče o školní zahradu společně se žáky", nabízející odborné rady a návody k založení školní zahrady, péči o ni i k jejímu využití ve výuce. Tato skripta tematicky navazují na manuál "Učíme se v zahradě" zabývající se výukovými aktivitami, které je možné na zahradě provozovat. Skripta jsou rozdělena do čtyř oddělení, kdy je každé z nich věnováno jednomu ročnímu období. "Účastníci seminářů z řad pedagogů tak mohou snáze sladit sezónní práce v zahradě s výukou," říká o sborníku Hábová. Účastníci seminářů mají již nyní k dispozici tištěnou verzi skript, zatímco zveřejnění volně dostupné elektronické verze je plánováno na červen 2012.

skolni zahradaJako součást projektu jsou také k oblasti školních zahrad zdarma poskytovány konzultace. Poradna je prozatím otevřena pouze pro školy z kraje Vysočina. Odborné konzultace týkající se založení školní zahrady, její údržby, pěstebních postupů, případně výukových prvků poskytuje Ing. Vlasta Hábová na základě vyplněného elektronického formuláře na adrese www.chaloupky.cz

Díky dvěma grantům z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost podpořeného z Evropského sociálního fondu EU a státním rozpočtem ČR rozšiřují Chaloupky o.p.s. svoji nabídku pro školy a učitele na Vysočině. Projekt "Příroda Vysočiny je naší učebnou" nabízí učitelům řadu seminářů zaměřených na výuku různých předmětů v terénu, cyklus seminářů a nová skripta pro praktické činnosti na školním pozemku. Je připraveno také specializační studium pro koordinátory ekologické výchovy na školách. V rámci druhého projektu "Semínka ekologické výchovy na Vysočině" vzniknou tři pilotní regionální učebnice, školy prostřednictvím svých projektů podpoří vzdělávání k trvale udržitelnému rozvoji, a během následujících let budou pro školy vznikat speciální programy a výstavy, které budou putovat po školách. Chaloupky také plánují do budoucna otevřít pro školy dvě další střediska v kraji Vysočina.


Více informací poskytne:
Ing. Vlasta Hábová, vlasta.habova@chaloupky.cz, tel. 567 216 881

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí