zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do Ústeckého kraje se opět vrátil smog

28.02.2011
Ovzduší
Do Ústeckého kraje se opět vrátil smog

Ústecký kraj opět trápí vysoké koncentrace prachu. Kvůli nim byla dnes ráno vyhlášena smogová regulace a velcí znečišťovatelé opět omezují výrobu. Regulace je vyhlášena už počtvrté tuto zimu. Podle informačního systému Českého hydrometeorologického ústavu je nejhorší situace v Lomu na Mostecku, kde dosáhly koncentrace polétavého prachu až 270 mikrogramů na metr krychlový, což je více než pětinásobek zdravotního limitu.

Koncentrace prachu nad Podkrušnohorskou pánví rostly od nedělního odpoledne a nad ránem vytáhly i čtyřiadvacetihodinové průměry nad 150 mikrogramů na metr krychlový, což je hranice pro vyhlášení regulace. Největší hodnoty zaznamenávají stanice v Lomu a v Mostě, ale ani na ostatních nesplňuje vzduch zdravotní normy.

Smogová regulace byla vyhlášena už v pátek a meteorologové se tehdy obávali, že vydrží až do počátku tohoto týdne. Zlepšené rozptylové podmínky ji sice umožnily v neděli ráno odvolat, ale jen nakrátko. Loňskou zimu nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci soudili, že smogové problémy se kraje už netýkají. Lidé by v těchto dnech měli větrat jen krátce a intenzivně. Měli by také zvýšit přísun vitaminů, vyhýbat se zakouřeným prostorám a omezit tělesnou námahu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí