zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Start americké vědecké družice Glory se nezdařil

04.03.2011
Ovzduší
Klimatické změny
Start americké vědecké družice Glory se nezdařil

Neúspěchem dnes skončil start americké rakety Taurus XL, která měla z kalifornské letecké základny Vandenberg vynést na oběžnou dráhu výzkumnou družici Glory. Podle zprávy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nosná raketa nedosáhla kvůli technickým problémům rychlosti potřebné k navedení družice na určenou oběžnou dráhu.

Podle NASA nezdar mise způsobil ochranný kryt na špici nosné rakety, který se v předpokládaném okamžiku od těla rakety neoddělil. Raketa v důsledku toho nenabrala potřebnou rychlost a družice Glory nedosáhla určené oběžné dráhy. Důvody těchto problémů zatím experti NASA neznají.

Hlavním úkolem družice mělo být zkoumání vlivu takzvaných atmosférických aerosolů na kvalitu ovzduší a klimatické poměry Země. O jejich detailním vlivu na zemské klima se vědci zatím jen dohadují.

Předchozí start rakety Taurus s jinou klimatologickou družicí skončil v roce 2009 neúspěšně ze stejných důvodů. Vedení NASA se spolu s experty firmy Orbital Sciences, která rakety Taurus vyrábí, pokusilo problém s krytem vyřešit. Ze šesti posledních startů raket Taurus XL byly tři neúspěšné.

Cena projektu Glory se podle údajů NASA pohybovala kolem 424 milionů dolarů (7,4 miliardy korun).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí