zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodohospodáři upravují v Břeclavi břeh Dyje zničený bobry

05.03.2011
Příroda
Voda
Vodohospodáři upravují v Břeclavi břeh Dyje zničený bobry

Vodohospodáři dnes začali likvidovat propadliny, které se vytvořily v místech opuštěných bobřích nor na levém břehu řeky Dyje v Břeclavi. Všechny tyto otvory, které hráz značně zeslabují, bude nutné zavézt dříve, než bude v létě zpevněna v úseku dlouhém 700 metrů ocelovou stěnou. ČTK to dnes řekl Ladislav Vágner z podniku Povodí Moravy.

Na problémy s hrází přišli pracovníci břeclavské radnice předloni v říjnu. Na levém břehu Dyje našli 70 nor. Některé jsou opuštěné, v jiných sídlí asi dvě bobří rodiny - tedy 20 zvířat.

"Nyní likvidujeme jen opuštěné nory, které se zčásti propadly. Zahrnujeme je zeminou, která je pak udusána. Hráz připravujeme na případné vyšší průtoky v Dyji, které mohou nastat na jaře," uvedl Vágner. Dnes vodohospodáři tímto způsobem upravili šest míst na břehu.

Pokud by se nezpevnil 3,5 metru vysokou ocelovou stěnou, do bobřích nor by vnikla při vyšších průtocích voda, která by břeh podmáčela. V ohrožení by se tak ocitla čtvrť Stará Břeclav. Loni byl stěnou zpevněn první úsek břehu dlouhý přibližně 150 metrů.

Břeclavský problém souvisí s přemnoženými bobry na jižní Moravě. Obdobné potíže jsou například v parku lednického zámku, kde také narušují břehy Dyje. Správa parku se už léta marně snaží najít řešení, jak udržet bobry mimo tento areál.

Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí