zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Žďársku se letos asi nebudou pěstovat GM brambory, chybí sadba

10.03.2011
GMO
Na Žďársku se letos asi nebudou pěstovat GM brambory, chybí sadba

Na Žďársku se letos zřejmě nebudou sázet geneticky modifikované (GM) brambory, protože je nedostatek certifikované sadby. ČTK to řekl prokurista společnosti Proagro Radešínská Svratka Jaroslav Michal. Proagro loni patřilo mezi tři zemědělské podniky v regionu, které tuto geneticky upravenou odrůdu brambor pěstovaly. Úrodu ze všech 150 hektarů polí pak tyto firmy zpracovaly ve vlastní škrobárně.

"Pokud bude sadba, jsme připraveni pokračovat," řekl Michal. Doplnil, že škrobárna Hodíškov, která loni GM produkci zpracovala, se letos asi vrátí k výrobě škrobu z běžných průmyslových odrůd. Škrob z GM brambor se nesmí používat v potravinářství, lze ho zpracovat jen v průmyslu, například ve výrobě lepidel, papíru a ve stavebnictví.

Pěstování geneticky modifikovaných brambor v zemích Evropské unie povolila Evropská komise loni v březnu. Povolena byla odrůda Amflora německého koncernu BASF. V České republice tuto odrůdu pěstovaly pouze tři podniky na Žďársku. Loni za podzim jejich zástupci uvedli, že pěstování GM brambor by se vhledem ke kapacitě škrobárny v Hodíškově mohlo v budoucnu až ztrojnásobit. Už tehdy ale poukazovali na to, že limitujícím faktorem bude množství dodané sadby, která se pěstuje ve Švédsku.

V Hodíškově funguje nejmenší ze tří českých bramborových škrobáren s roční kapacitou výroby 3000 tun škrobu. Zemědělské firmy ji před několika lety rekonstruovaly už se záměrem zpracovávat GM produkci. Loni se tam z geneticky upravených brambor vyrobilo asi 720 tun škrobu, který odebrala firma BASF prostřednictvím škrobárny Lyckeby Amylex v Horažďovicích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí