zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Benzin je na rekordu, přesto je dostupnější než před lety

08.03.2011
Doprava
Energie
Benzin je na rekordu, přesto je dostupnější než před lety

Cena benzinu se blíží ke 34 korunám, ale za průměrnou mzdu dnes natankujeme dvojnásobek než v roce 1989.

Tak drahý benzin v Česku ještě nebyl. Minulý týden překročila jeho průměrná cena u pump rekord z roku 2005 a blíží se 34 korunám. U některých čerpacích stanic už stojí dokonce přes 36 korun za litr. Analytici konstruují krizové scénáře, kam až zdražování vlivem vysoké ceny ropy bude pokračovat, mluví se o rostoucí inflaci, dopravci zvažují zdražení. Jenže ve srovnání reálných cen není vůbec tak zle.

Alespoň z pohledu motoristů. Ti si například v roce 1989 mohli za průměrnou mzdu - tehdy 3200 korun - koupit 396 litrů benzinu. Dnes víc jak dvakrát tolik.

Ve srovnání platů a cen benzinu vychází jako nejdražší rok 1990, kdy bylo teoreticky možné koupit za průměrnou mzdu jen 205 litrů. Od té doby už benzin v tomto srovnání prakticky jen zlevňuje. Loni si už mohl řidič nakoupit za průměrný český plat 871 litrů.

Přestože jde jen o hrubé srovnání - statistická čísla nezohledňují třeba tehdejší a dnešní míru zdanění, typ prodávaného benzinu (zda Speciál nebo dnes nejprodávanější Natural 95) ani to, kolik lidí v té které době průměrné mzdy vůbec dosáhlo.

V porovnání s dobou před rokem 1990 je dnes jiná i spotřeba vozů i emise výfukových plynů. "Opticky však současná cena působí hodně vysoko. Není to ale tím, že by si pumpaři mastili kapsy. Taková je realita kvůli cenám ropy. Marže, zvlášť v situaci, jaká panuje dnes, pumpám spíš klesají," tvrdí šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.

Podobným vývojem prošla i cena nafty, která je v posledních dvou letech lacinější než benzin a která se na celkové spotřebě ropných paliv u nás podílí, především zásluhou rozvoje kamionové dopravy, už zhruba dvěma třetinami. Její nynější cena, převyšující 33,30 korun za litr, má však k rekordu z roku 2005 ještě daleko.

Velkou neznámou je i vývoj cen pro další týdny a měsíce. Na rotterdamské burze, ze které se u nás kalkulují velkoobchodní ceny pro celý trh, vzrostla za minulý týden cena benzinu o 50 dolarů přes tisícovku dolarů za tunu. Experti i lidé z branže však odhadují možný vývoj jen opatrně. Hranice 35 korun za litr benzinu není nereálná.

Pokud ale v nejbližších týdnech skončí krize v Libyi, která letos už vyhnala cenu ropy téměř ke 120 dolarům, a nepokoje se nerozšíří i na další země s největší produkcí ropy, můžeme se prý v létě dočkat možná i nižších cen než dosud. "O korunu až dvě níže než nyní. Nafta by v létě mohla zlevnit na 32 až 33 korun," odhaduje analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Možnost letního poklesu cen - i přes nárůst osobní dopravy, ve které benzin převažuje, nevylučuje ani Indráček. Přiznává, že pumpaři si ve chvíli, kdy nastává obrat a jim začnou klesat nákupní ceny, nějaký čas vylepšují marže. Ale postupně - pokud by ropa přestala zdražovat a nákupní ceny mohly zlevňovat - by snížily ceny i čerpací stanice.

"Musíme počítat i s vlivem kurzu koruny k dolaru, ze kterého ceny pohonných hmot u nás vycházejí. Koruna, zdá se, zatím řidičům v Česku pomáhá, dolar oslabuje. Pokud se nepokoje v Libyi nerozšíří, dá se čekat v nejbližších týdnech cenový nárůst, ale pak by cena u pump dál výrazně narůstat nemusela," reaguje analytik České spořitelny Radim Kramule.

AUTOR: Miroslav Petr
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí