zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový návštěvní řád Šumavy omezuje splouvání Teplé Vltavy

12.03.2011
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Nový návštěvní řád Šumavy omezuje splouvání Teplé Vltavy

Rada Národního parku Šumava dnes schválila nový návštěvní řád parku. Platit by měl od května na dva roky. Proti minulému nastala změna v režimu splouvání Vltavy od Soumarského Mostu k mostu u Pěkné. Bude ho moci splouvat méně lodí než loni. "Během letošního roku budeme ale hledat jiné varianty splouvání, které nám umožní vydat pro rok 2012 nový návštěvní řád," řekl ČTK po jednání rady ředitel parku Jan Stráský.

Nejpřísněji střeženým úsekem Vltavy bude moci od letošní sezony splouvat maximálně 63 lodí za den. V roce 2012 pak jen 28 lodí s průvodcem. Loni to bylo při různé výšce hladiny 81, respektive 108 lodí.

"Návštěvní řád byl sice schválen na dva roky, ale s usnesením, že během letošního roku se budou hledat i jiné varianty splouvání. Letos platí varianta splouvání, která je o 40 procent přísnější, než to bylo v roce 2010," uvedl Stráský. Pro rok 2012 zatím platí varianta, která podle něj znamená, "že volné splouvání do 61 centimetrů vůbec neexistuje." Stráský už jmenoval komisi, která bude hledat nové varianty splouvání.

Splouvání Teplé Vltavy je jen jedním z mnoha ustanovení řádu. Několik let ale vyvolává vášně mezi starosty, podnikateli a ochránci přírody. Ekologové upozorňují na mimořádný význam této lokality, kde žije silně ohrožený vodní mlž perlorodka říční. Úsek řeky v nejcennější zóně parku patřící mezi evropsky významné lokality NATURA podle nich vyžaduje komplexní ochranu celého pestrého přírodního společenstva. Tu podle odborníků ničí při proplouvání dna lodí i pádla.

Návštěvní řád je vydáván kvůli ochraně parku před možnými rušivými vlivy turistických, sportovních a rekreačních činností. Stanovuje podmínky pro pohyb pěších návštěvníků, lyžařů, vodáků, cyklistů i jezdců na koních tak, aby nezhoršoval přírodní prostředí. Některé trasy jsou přístupné pouze ve vymezeném období roku, třeba kvůli toku, hnízdění, či vyvádění mláďat ohrožených tetřevů hlušců a tetřívků obecných.

Součástí návštěvního řádu jsou přílohy, ve kterých jsou vyjmenovány úseky pěších a lyžařských turistických značených tras přístupných pouze ve vymezeném období roku, seznam více než 60 přístupných cyklotras a cyklostezek i výčet vyhrazených úseků řek ke splouvání. Patří k nim řeka Vydra z Modravy po Antýgl, Otava od Čeňkovy pily po Rejštejn, Vltava od Borových Lad po Polku, od Lenory po Soumarský Most až po most u Pěkné.

Jaroslava Mikešová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí