zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobily ohodnotí řidiče

11.03.2011
Ekologická auta
Automobily ohodnotí řidiče

Mezinárodní firmy, včetně těch českých, hledají způsoby, jak snížit náklady na pohonné hmoty, které v posledních měsících vyšplhaly rekordně nahoru. Čeští vývojáři proto připravují speciální přístroj, takzvaný akcelometr, který bude hodnotit styl jízdy jednotlivých řidičů a poté jim dá zpětnou vazbu, aby při dalších jízdách došlo k úspoře pohonných hmot.

"Ve firmách pracují lidé, kteří mají odlišný styl řízení. Všichni si myslí, že jsou skvělí řidiči, ale přitom spotřeba jejich vozů převyšuje tu, která je z praxe potvrzena. Naším cílem je najít způsob jak snížit náklady na provoz vozového parku za předpokladu, že nedochází k nelegálním únikům pohonných hmot, jako jsou krádeže či černé jízdy," popisuje základní myšlenku Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development, které je provozovatelem služby Webdispečink.

Zatímco někdo dokáže ujet sto kilometrů se spotřebou šest litrů, jiný na této vzdálenosti spotřebuje až o tři litry pohonných hmot více. Příčinou může být agresivní jízda, tedy prudké brzdění a akcelerace nebo nesprávné řazení převodových stupňů. "Do konce roku budeme mít mobilní jednotku vybavenou akcelometrem, který nám dokáže o stylu jízdy říci ještě více, například zaznamená počet přejetí z pruhu do pruhu. Z toho se dá o agresivitě vyčíst nejvíce. Výsledné hodnoty převedeme na známky, kterými řidiče ohodnotíme," přibližuje Tomáš Hoplíček a dodává, že na základě popisu stylu jízdy budou odborníci schopni dát řidičům velmi užitečné rady, jak docílit snížení spotřeby. Nový přístroj bude dokonce zaznamenávat vyprodukované emise CO2. Na přístroji se v současné době pracuje a koncem roku jej hodlá firma HI Software Development představit veřejnosti.

Zdroj: www.ifleet.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí