zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pokuta za porušení zákona o integrované prevenci

10.03.2011
Bioplynové stanice
IPPC
Pokuta za porušení zákona o integrované prevenci

Česká inspekce životního prostředí v Plzni uložila společnosti IC-PARK ENERGO, a.s. pokutu ve výši 150 000 Kč za porušení zákona o integrované prevenci.

Provozovatel bioplynové stanice ve Svojšíně provozoval v roce 2009 zařízení v měsících březen, duben, srpen, září, říjen, listopad a prosinec bez integrovaného povolení. Jednalo se o zařízení na odstraňování nebo využití konfiskátů živočišného původu a živočišného odpadu o kapacitě zpracování větší než 10 t denně. Provozovatel v roce 2009 v uvedených měsících danou kapacitu zařízení překročil a provozoval tak zařízení bez platného integrovaného povolení.

Ačkoli nebylo prokázáno poškození životního prostředí či přímá souvislost mezi stížnostmi občanů na zvýšené imise obtěžujících pachových látek, k protiprávnímu jednání došlo již samotným faktem, že provozovatel svým konáním zvýšil riziko negativního ovlivnění životního prostředí tím, že nesplnil svoji povinnost vyplývající ze zákona o integrované prevenci.

Při stanovení výše pokuty ČIŽP přihlédla k tomu, že se provozovatel pokoušel vzniklou situaci řešit a požádal Krajskou veterinární správu pro Plzeňský kraj o stanovisko k problematice definice, zařazování a využívání některých VŽP. Dále pak ČIŽP přihlédla k tomu, že provozovatel skutkovou podstatu správního deliktu nepopřel, aktivně spolupracoval s orgány státní správy a učinil opatření, aby provoz zařízení uvedl do souladu s požadavky zákona o integrované prevenci .

Společnost se proti pokutě odvolala k MŽP, které potvrdilo rozhodnutí ČIŽP v plném rozsahu.

22.2.2011 -

Ivana Awwadova
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí