zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Závěr projektu Péče o přírodní a kulturní dědictví obce Opatov na Moravě

13.03.2011
Urbánní ekologie
Závěr projektu Péče o přírodní a kulturní dědictví obce Opatov na Moravě

Opatov na Moravě - ZO ČSOP Kněžice společně s městysem Opatov a TJ Sokol Opatov podali v roce 2010 projekt do grantového řízení Nadace VIA (www.nadacevia.cz) v rámci programu "ČSOB a Poštovní spořitelna na podporu regionů". Projekt s názvem "Péče o přírodní a kulturní dědictví obce Opatov na Moravě" byl úspěšně podpořen v květnu 2010. Cílem tohoto pilotního projektu je zvýšit zájem občanů obce Opatov na Moravě o přírodní a kulturní hodnoty v jejich obci a okolí, povzbudit je k vlastní aktivitě v ochraně obecního přírodního a kulturního dědictví a vybudovat fungující partnerství mezi občany Opatova na Moravě, neziskovou organizací ZO ČSOP Kněžice a veřejnou správou.

V rámci projektu byla v červnu 2010 již uspořádána terénní exkurze s populárně-naučnou přednáškou pro dospělé i děti na přírodně cenné stráně v katastru obce. Občanům Opatova a okolních obcí byla představena fauna a flora žijící na těchto bývalých obecních pastvinách a důvody jejich ochrany. Připravili jsme také malou přírodovědnou soutěž pro děti. Na tuto akci navazovalo kosení opatovských strání na konci letních prázdnin, které se neshledalo se zájmem občanů Opatova. Třetí osvětově-vzdělávací akce se konala v září 2010 a byla spojena s opravou kamenné zídky u kaple sv. Anny, probírkou suchých stromů a větví v areálu kaple a vyčištěním studánky pod kaplí. Péče o kulturní dědictví byla doprovázena přírodovědným programem pro děti, které se mohly dozvědět něco o broucích ve dřevě stromů, dutinových ptácích, poznávaly listy listnatých stromů, dostaly návod, jak vyrobit ptačí budku, jak nalákat ptáky na krmítko atd.

Poslední akcí tohoto malého komunitního projektu bude beseda s občany Opatova, promítání fotek ze společných akcí v rámci projektu a přírodovědný kvíz naplánované na 18.3.2011 v 18 hodin v zasedací místnosti městyse Opatov. Na této besedě budete moci vyslechnout také přednášku o historii těžby zlata v Opatově. Pozvánku naleznete v příloze. Spolupráce ZO ČSOP Kněžice s městysem Opatov a TJ Sokol bude pokračovat i po skončení tohoto projektu a to v rámci větší kampaně ZO ČSOP Kněžice s názvem "Podpora biodiverzity na Českomoravské vrchovině" podpořené SFŽP a MŽP do roku 2012.

Více o průběhu projektu a našich aktivitách se dočtete na webu obce www.opatov.cz či webu ČSOP Kněžice www.csopknezice.cz. v sekci Projekty/Nadace VIA.

Více informací poskytne: Kateřina Feikusová, ZO ČSOP Kněžice, 604 157 350, katerina.feikusova@chaloupky.cz
Příloha: Beseda v Opatově 18.3.2011.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí