zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK zastavila dvě infringementová řízení

15.03.2011
GMO
Chráněná území
EK zastavila dvě infringementová řízení

Kolegium evropských komisařů rozhodlo o zastavení dvou řízení o porušení Smlouvy (tzv. infrigementy), která Evropská komise s Českou republikou vedla.

Zastaveno bylo řízení "2007/2332 nesprávná transpozice směrnice 90/219/EHS o uzavřeném nakládání s geneticky modifikovanými mikroorganismy". Jeho předmětem bylo provedení některých ustanovení směrnice 90/219/EHS o uzavřeném nakládání s geneticky modifikovanými mikroorganismy, ve znění směrnice 98/81/ES.

Plného souladu s předmětnou směrnicí ČR dosáhla přijetím vyhlášky č. 29/2010 Sb., o bližších podmínkách nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty. Vyhláška č. 29/2010 Sb. nabyla účinnosti dne 3. února 2010. Dopisem vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU, byla Evropská komise informována, že ČR splnila veškeré povinnosti, které pro ni ze směrnice plynou.

Druhým zastaveným řízením je "2007/2193 nesprávné vyhlášení chráněných ptačích oblastí podle směrnice 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků". Komise v rámci tohoto řízení České republice vytýkala porušení povinnosti vyplývající z článku 4 odstavců 1 a 2 směrnice 79/409/EHS o ochraně volně žijících ptáků, pokud jde o designaci zvláště chráněných území; konkrétně, že Ptačí oblast Českobudějovické rybníky a Ptačí oblast Dehtář nebyly určeny jako ZCHO, resp. ptačí oblasti a Ptačí oblast Komárov, Ptačí oblast Heřmanský stav - Odra - Poolší byly ve srovnání se seznamem IBA zmenšeny.

Nařízením vlády č. 405/2009 Sb. byla vyhlášena Ptačí oblast Českobudějovické rybníky, nařízením vlády č. 406/2009 Sb. byla vyhlášena Ptačí oblast Dehtář. Pokud jde o Ptačí oblast Komárov a Ptačí oblast Heřmanský stav - Odra - Poolší, byla ČR přesvědčena, že splnila povinnosti vyplývající pro ni z článku 4 odst. 1 a 2 směrnice. V tomto smyslu a s náležitou argumentací byly odesílány odpovědi ČR na formální upozornění a odůvodněné stanovisko Komise.

Žádné nové infringementové řízení spadající do gesce MŽP nebylo ani nově zahájeno, ani posunuto do další fáze.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí