zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za kácení pro sluneční elektrárnu dostala firma pokutu 300.000 Kč

16.03.2011
Solární energie
Šlendryján
Za kácení pro sluneční elektrárnu dostala firma pokutu 300.000 Kč

Liberecký oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložil pokutu ve výši 300 tisíc korun za nepovolené kácení dřevin rostoucích mimo les v České Lípě - Svárově. Soukromá společnost je dala vykácet proto, aby mohla na místě postavit fotovoltaickou elektrárnu.

Asi 2000 stromů bylo bez povolení vykáceno v listopadu 2009 na ploše přibližně 1,3 ha. Mezi dřevinami převažovaly břízy, osiky, vrby, olše, borovice a duby. Pokutu uložila ČIŽP společnosti SOLARBEN, s.r.o., která kácení zadala za účelem stavby solární elektrárny.

"Fotovoltaická elektrárna je šetrná k životnímu prostředí," řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. "Poškozovat přírodu kvůli stavbě ekologického zdroje energie nedává smysl," dodal.

Vzhledem k novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny, která umožnila kácet bez povolení stromy o obvodu kmene ve výšce 130 cm menším než 80 cm, uložila ČIŽP pokutu za pokácení asi 800 stromů o obvodu kmene větším než 80 cm. Při ukládání pokuty zohlednila ČIŽP nejen množství stromů, ale i způsobenou ekologickou újmu a pokles biodiverzity v oblasti.

ČIŽP se společností zároveň zahájila správní řízení. Firma by měla v České Lípě zajistit výsadbu nových dřevin.

Fotogalerie z místa nepovoleného kácení.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí