zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová generace úsporných zářivek je prý bezpečnější

17.03.2011
Osvětlení
Nová generace úsporných zářivek je prý bezpečnější

Zákaz prodeje klasických žárovek se letos rozšíří na zdroje o výkonu 60 wattů. Jsou vůbec nejrozšířenějším zdrojem světla v domácnostech, a tak spotřebitelům nezbyde, než se v prodejnách poohlédnout po jejich náhradě.

Evropská komise tvrdí, že díky úsporným zářivkám ušetří každý Evropan za elektřinu ročně mezi 25 až 50 eury. V celé Evropě má úspora představovat roční spotřebu Rumunska. Kromě výrazného snížení skleníkových plynů si od toho Unie slibuje, že ušetří pět až deset miliard eur za elektřinu."U zářivky dochází ke žhavení vlákna, kde v podstatě 90 procent energie se přeměňuje na teplo a 10 procent na světlo. U kompaktní zářivky dochází k výboji ve rtuťových plynech a efektivita je tam podstatně vyšší. V porovnání s klasickou žárovkou je náklad na spotřebu energie asi o 80 procent nižší," vysvětluje odborník na osvětlovací techniku Miloš Dvořák.

Od celkových čísel ušetřené energie je ale nutné odečíst energii potřebnou pro výrobu a následnou likvidaci. Tyto úsporné lampy při rozbití představují také jisté zdravotní riziko tím, že obsahují 3 až 5 mg jedovaté rtuti. Hygienici v tomto případě radí vše pořádně uklidit a místnost vyvětrat průvanem. Ruce pak omýt vodou a mýdlem. Nové technologie ale umožňují výrobcům snížit riziko na minimum. "Protože se došlo k závěru, že rtuť je nenahraditelná v tomto případě, tak se používá tzv. amalgámová technologie. To znamená, že kapalnou - tu tekutou - rtuť nahradili slitinou rtuti s dalším kovem," popsal výhody nové technologie Dvořák a dodal:" Čili při rozbití té kompaktní zářivky nedochází k odparu té rtuti." Toxicita těchto zářivek je tedy minimální.

Úsporné kompaktní zářivky jsou mnohem dražší než klasické žárovky, mají však delší životnost. Amalgámové zářivky už by neměly být pro spotřebitele nedostupné, o jejich existenci ale ne všichni vědí. Tento typ zářivek je označen logem s přeškrtnutou kapkou rtuti. Jejich cena by měla být stejná jako u klasických zářivek. Všechny klasické žárovky s čirým sklem by měli podle rozhodnutí Evropské komise zmizet z trhu v roce 2012. Evropa se postupně loučí s klasickými žárovkamiVýrobci naposledy dodají na trh 75wattové klasické žárovky

Cena rtuti prudce roste. Čína obnovuje její těžbu

Jaroslav Skalický, Ludvík Bortl Ekolamp
URL| www.rozhlas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí