zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sportovní stadiony mají být více zelené. Jako příklad

22.03.2011
Energie
Sportovní stadiony mají být více zelené. Jako příklad

Sport jako ideální propagační prostředek nových ekologických technologií? Vědci a ekologové v USA věří, že to může být ideální spojení.

Vedení profesionálních lig nejsledovanějších zámořských sportů - amerického fotbalu NFL, baseballové MLB, basketbalové NBA i hokejové NHL - na základě jejich doporučení rozeslalo svým týmům návod, jak být "green".

Solární panely na střechách sportovních stadionů nebo na přilehlých parkovištích, recyklované materiály, úsporné toalety šetřící vodu a osvětlení s využitím LED technologie, to jsou standardy pro projekty nových arén.

Příklad? Na konci minulého roku oznámili New York Yets dokončení stavby 3000 solárních panelů na střeše tréninkového centra ve Florham Parku. Jde zatím o největší využití solární energie v NFL, solární panely by měly být schopny generovat 750 000 kilowathodin a sníží tak škodlivé emise CO2 vznikající při výrobě elektřiny v uhelných elektrárnách podobným způsobem, jako kdyby zmizely ze silnic stovky aut. Sluneční elektrárnu pro Yets postavila čínská společnost Yingli Solar, mimochodem od ledna letošního roku jeden z hlavních partnerů fotbalového Bayernu Mnichov.

Spojení sportu a ekologie má, zdá se, budoucnost. "Solární energie stále naráží na finanční a technologické bariéry, ale nejhorším nepřítelem je prostě obyčejný odpor lidí. Sport, který na rozdíl od vědy sledují miliony lidí, by tohle mohl změnit," věří Allen Hershkowitz z mezinárodní organizace Natural Resources Defense Council. Právě on a další vědci se podíleli na ekologické "kuchařce" pro zámořské sportovní kluby.

Ekologické trendy respektuje i na podzim otevřená hala Consol Energy Center v Pittsburghu, kde hrají zápas hokejisté Penguins. "Spousta hráčů začínala svou kariéru na jezeře či rybníku. Není dobré, když předčasně roztávají," podpořil při otevření arény boj proti globálnímu oteplování i komisionář NHL Gary Bettman.

Do konce letošního roku by měl být dokončen i projekt týmu NFL Philadelphia Eagles za třicet milionů dolarů, jenž počítá se stavbou větrných turbín. Využití obnovitelných zdrojů slibují také architekti fotbalového stadionu v Římě či organizátoři olympiády v Soči. Na fotbalovém mistrovství světa v Kataru by měla solární energie pohánět klimatizaci.

Fotogalerie zelených stadionů www.ihned.cz

AUTOR: Martin Hruban
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí