zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená úsporám zatím žije

23.03.2011
Dotace
Zelená úsporám zatím žije

V programu ministerstva životního prostředí Zelená úsporám je nyní 19,6 miliardy korun. Ministr Tomáš Chalupa na jeho adresu při únorové tiskové konferenci prohlásil, že ho nemíní zrušit. Chce pouze, aby byly nejprve zpracovány všechny loni přijaté žádosti.

"Naší ambicí je co nejrychleji rozhodnout o tom, jakým způsobem uspokojit všechny žádosti, které splní podmínky," uvedl dále ministr. Přitom však naznačil, že asi nebude možné všechny požadované částky proplatit v plné výši. V současné době zbývá dořešit financování 40 000 žádostí, které nebyly schváleny.

Program Zelená úsporám, určený na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech, byl zahájen v dubnu 2009. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Ministerstvo příjem žádostí o dotaci pozastavilo loni v říjnu. Původně plánovalo, že tato přestávka potrvá do konce ledna 2011.

Peníze na program Česko získává prodejem emisních jednotek. Ty jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Jedna emisní jednotka představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu CO2 v období 2008 až 2012. Své přebytky mohou státy prodávat jiným zemím, které limity neplní.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí