zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna na biomasu ve Švédsku

24.03.2011
Energie
Elektrárna na biomasu ve Švédsku

Je běžné, že se k uhlí anebo topným směsím používaným k výrobě proudu v tepelných elektrárnách přimíchává biomasa. Loni však byla uvedena do provozu první elektrárna, která "jede" pouze na biomasu. Je to elektrárna ve švédském Soderhamnu, která průběžně po celý rok zásobuje toto město 8 MW proudu a 27 MW tepla

Pokud jde o substrát, který se v elektrárně spaluje, jedná se o širokou paletu materiálů biogenního původu, od dřeva (používá se hlavně dřevo určené k odpadu ze stavebnictví) přes dřevěné štěpky, odřezané větve ze zpracovávaných kmenů, kůru a odpad z pil, ale vedle toho běžný komunální odpad a odpad ze živočišné výroby (kejda) a z potravinářského průmyslu.

Substrát se spaluje stacionárním fluidním způsobem ve vertikálních cirkulačních kotlích. Přitom je zahříván na teplotu nad 500 °C. Zařízení je vybaveno filtry z vysoce odolného textilu, které zachycují při spalování se vytvářející kouř. Spalováním vzniká pára, která je vedena do protitlaké turbíny, kde se z ní vyrábí proud a odkud je také doprovodné teplo odváděno do potrubí teplovodů. Dodatečné teplo se ještě získává pomocí kondenzačního systému pro kouřové plyny.

Jádrem soderhamnské bioelektrárny je kotel Ecofluid, který svým výkonem nahrazuje tři běžně používané kotle spalující topné oleje anebo pelety. Veškeré zařízení dodala a instalovala rakouská firma Austrian Energy and Development z města Raaba poblíž Štýrského Hradce. Tato firma nyní staví ve Švédsku další elektrárnu na biomasu ve městě Umea.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí