zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdražování energií podporuje výstavbu šetrných budov

29.03.2011
Ekologické stavění, bydlení
Zdražování energií podporuje výstavbu šetrných budov

Zdražování energií může v blízké budoucnosti rozšířit výstavbu "zelených" kancelářských budov. Ty navíc můžou být atraktivnější i pro investory. Shodli se na tom účastníci nedávného odborného semináře, pořádaného Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí a Českou radou pro šetrné budovy.

"Ceny energií porostou, tím i náklady na provoz budov," řekl Petr Urbánek. Vlastníkům kanceláří to podle něj sníží příjmy, protože pro zvyšování nájemného nemusí být prostor. Samotná výstavba úsporných budov podle ředitele České rady pro šetrné budovy Borise Zupančiče už přitom zpravidla nevyžaduje vyšší náklady než u běžných staveb.

Šetrné budovy můžou hrát v budoucnosti větší roli i v realitních obchodech, míní Eduard Forejt z poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. Zahraniční investoři totiž podle něj v mnoha případech místní investory neznají a ekologický certifikát kancelářské budovy jim tak může dát jistotu, že nekupují "zajíce v pytli". Navíc tato certifikace může být v následujících letech konkurenční výhodou u kanceláří, které již budou starší a budou bojovat o nájemce.

V cizině je několik certifikačních systémů. Liší se od sebe hlavně metodikou a kritérii pro hodnocení staveb. Ty hodnotí nejen z ekologického hlediska, ale například i podle uživatelského komfortu. Jde například o britský systém BREEAM, americký LEED, německý DGNB či certifikaci GreenBuilding platnou pro EU. Tuzemské stavby můžou od letošního roku získat i certifikát SBToolCZ, který vyvinuli odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze a dalších tuzemských institucí.

Některé stavby v Česku už mezinárodní certifikáty získaly. Například kancelářská budova Nordica v Ostravě získala certifikát GreenBuilding, sídlo ČSOB v Praze-Radlicích má certifikaci LEED. Kancelářské budovy Zlatý Anděl v Praze na Smíchově a BB Centrum Building Beta v pražské Michli získaly mezinárodní ekologický certifikát BREEAM. V Česku od roku 2009 existuje způsob hodnocení energetické náročnosti staveb určený zákonem. Všechny nové budovy nebo rekonstrukce staveb s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních musí mít takzvaný průkaz energetické náročnosti budov. Z certifikátu lze zjistit, jak si konkrétní budova z hlediska energetické náročnosti vede.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí