zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

JAK SE CHOVAT KE KRAJINĚ UKÁŽE PŘIPRAVOVANÉ VIDEO

07.04.2011
Příroda
JAK SE CHOVAT KE KRAJINĚ UKÁŽE PŘIPRAVOVANÉ VIDEO

Jihlava - Poslední březnový den proběhla další schůzka programového týmu projektu "Příroda do zahrad, parků a krajiny - podpora biologické rozmanitosti při údržbě zahrad a krajinných prvků". Tentokrát věnovaná přípravě naučné videonahrávky.

Hlavním úkolem programového týmu v měsíci březnu bylo doplnit strukturu plánované videonahrávky a vybrat ukázkové lokality pro natáčení i exkurze. "V připravované nahrávce chceme zdůraznit šetrné způsoby využívání krajiny, představit město jako útočiště rozdílných forem života a ukázat některé prvky péče o zeleň," upřesňuje obsah nahrávky Pavlína Křivanová, vedoucí projektu. Nedílnou součástí má být zobrazení prvků přírodních zahrad, ukázky využití trvalek ve veřejném prostoru či přiblížení přechodových zón okrajů měst a volné krajiny.
Jednou z vybraných lokalit, kde by mohlo probíhat natáčení, je zámecký park Dětského domova v Budkově. "Areál jsme navštívili s cílem informovat se na systém údržby zeleně a prohlédnout si aktuální stav. V parku byla po dlouhou dobu řešena pouze havarijní situace, ideální by bylo vhodně provést ošetření stromů a navrhnout koncepci průběžné údržby zeleně," nastiňuje možný způsob údržby parku Křivanová. Zámek byl původně vodní tvrzí, v současnosti je v těsné blízkosti zámku jeden rybník. Na ploše zámecké zahrady jsou patrné mimo jiné odvodňovací kanály, stárnoucí ovocný sad i prostor bývalého zahradnictví.

Cílem projektu Příroda do parků, zahrad a krajiny je propojit oblast zahradnictví, péče o veřejnou zeleň a hospodaření v krajině s přístupy ochrany přírody vedoucí k podpoře biologické rozmanitosti. Toto vše prostřednictvím speciálních vzdělávacích kurzů pro pracovníky, kteří tuto činnost vykonávají. Cílovou skupinou jsou tedy pracovníci technické údržby obcí a měst, provozní personál a správci sociálních, zdravotních, školských a kulturních institucí a firmy a organizace hospodařící v krajině. Projekt je podpořen spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Kontaktní osoba: Ing. Pavlína Křivanová, Ph.D. tel. 734 522 087, e-mail: pavlina.krivanova@chaloupky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí