zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od dubna mohou školy učit o přírodě přímo v přírodě

07.04.2011
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Od dubna mohou školy učit o přírodě přímo v přírodě

Školy v Libereckém kraji mají novou možnost, jak učit své žáky o přírodě přímo v přírodě. Čmelák - Společnost přátel přírody pro ně připravila dva netradiční terénní ekologické výukové programy "Za Naturou na túru", které probíhají v chráněných územích Jedlový důl u Josefova dolu a Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Od dubna 2011 do konce roku se jich školy mohou účastnit zcela ZDARMA.

"V našich terénních programech se snažíme využívat netradiční způsoby výuky, které rozšiřují nejenom znalosti dětí, ale zlepšují i jejich schopnost pracovat ve skupině, řešit problémy a hledat odpovědi na to, co se děje v přírodě. Zároveň musí děti ale i bavit", říká lektor Lubomír Jiřiště ze Čmeláka.

Každý program má proto svůj příběh a účast na něm bude pro děti jedinečným zážitkem. V Jedlovém dole se vydají vzhůru proti proudu říčky Jedlová a díky poznatkům, které získají v programu "Horem pádem vodopádem", se podívají na Jizerské hory zcela novým pohledem. V programu "Za obřími hrnci Jizery" budou mapovat kaňon Jizery, který řeka neustále prohlubuje a mění.

Obě lokality jsou dostupné vlakem. Programy jsou určené pro žáky středních škol a druhého stupně základních škol. Žáky vždy provází zkušený lektor. "Programy jsme odzkoušeli již na podzim a děti nejvíce zaujala aktivita, kdy v kaňonu Jizery pátrají po skalách a hledají v nich podoby zvířat nebo nadpřirozených bytostí", ohodnotil zkušenosti s výukou Lubomír Jiřiště.

Výukové programy jsou součástí celorepublikového projektu Za Naturou na túru, který ukazuje, jak o přírodě učit nápaditě a efektivně. Ideou projektu a jeho 25 terénních ekologických výukových programů je přenést část výuky přírodopisu a ekologie do přírody, kde mohou žáci vidět v souvislostech to, co se za zavřenými dveřmi třídy obtížně vysvětluje.

"Při přípravě výukových programů se kromě rozmanitých témat objevuje vždy jedno společné. Tím je vysvětlení, co se vlastně chrání soustavou NATURA 2000 a proč to chránit chceme. Tomu veřejnost často nerozumí a to bychom chtěli změnit," komentovala účel projektu Erika Smrtová ze sdružení Apus, které celý projekt vede a zastřešuje. Přehled terénních ekologických výukových programů včetně on-line objednávky naleznou školy na webových stránkách www.zanaturou.cz.

Kontakt:
Lektor programů Lubomír Jiřiště, tel: +420 777 749 323, e-mail: lubos.jiriste@cmelak.cz
Tiskový mluvčí Čmelák SPP o.s.: Martin Benda, 777 749 335, martin.benda@cmelak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí