zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ženatý povede tým, který bude na Ostravsku naplňovat akční plán

08.04.2011
Politika
Ženatý povede tým, který bude na Ostravsku naplňovat akční plán

Šéfem týmu, který se bude starat o plnění akčního plánu ministerstva životního prostředí pro Moravskoslezský kraj, se stal bývalý náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý (ODS). Na tiskové konferenci v Ostravě to dnes řekl náměstek ministra Ivo Hlaváč.

Cílem akčního plánu, který ministr Tomáš Chalupa (ODS) tento týden představil v Ostravě, je co nejrychleji zlepšit stav ovzduší v kraji. Tým, který se má o jeho naplňování starat, bude podle Hlaváče z větší části v regionu. "Tým se ustaví a začne fungovat v nejbližších dnech," řekl Ženatý. Dodal, že dva lidé budou pracovat v kraji a jeden v Praze.

Jednou z prvních věcí, kterými se tým bude zabývat, budou podle Ženatého dobrovolné dohody měst Moravskoslezského kraje s ministerstvem. Jejich smyslem je snaha zapojit nezaměstnané do zametání a úklidu ulic, protože prach v ulicích má na ovzduší nezanedbatelný vliv. "V tuto chvíli je pro pilotní fázi celého projektu vyjednáno s ministerstvem práce a sociálních věcí celkem 100 míst, která budou ve spolupráci s úřadem práce alokována na program úklidu ulic a chodníků v Ostravě," uvádí se v akčním plánu. Ministr práce a sociálních věcí přislíbil v případě potřeby tento počet navýšit. K uzavření dohod vyzve ministerstvo kromě Ostravy Karvinou, Havířov, Bohumín, Třinec a Český Těšín.

Ženatý připomněl, že plán je souhrnem všech možných opatření, která se už uskutečňují nebo připravují. "Má principiálně dvě polohy. Jedna je ta, která se musí odehrát v Praze, to znamená legislativa a věci, které nemůžou ovlivnit lidé v regionu. Pak je tam několik úkolů, které je potřeba dělat přímo v místě, a ty bude náš tým realizovat," řekl Ženatý.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě. Během uplynulé zimy tam meteorologové několikrát museli vyhlásit smogovou situaci.

Plán ministerstva životního prostředí se týká průmyslu, lokálních topenišť, dopravy i znečištění ze zahraničí. Ministr Chalupa chce například ve spolupráci s Poláky řešit to, jak omezit emise, které do Česka přicházejí z Polska.

Vlastimil Vyplel

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí